Avokado Meselesi…

Konu Başlıkları

Avokado ,muz ve ev yapımı  yer fıstıgı ezmesi(Tarif için tık tık! )gibi çok kalorili olduğu bilgisi ile ,beslenmeden ya tamamen çıkarılıyor ya da göstermelik yer veriliyor.Kendi adıma bu yaklaşımları doğru bulmuyorum.Hele diyetlerde “ödül öğünü ” gibi yanıltıcı isimler koyup vicdan rahatlatarak bir kase sütlaç’a yer verip ,kalorili diye muza yer vermemeyi hiç anlayamıyorum.(Sütlaç ,baklava vb. kaçamaklara asla karşı değilim yeterki adı ödül değil kaçamak olsun )
Sağlıklı Beslenme ,her anlamda denge istiyor,porsiyon kontrolu de buna dahil ,kalori hesaplama da Burada kocaman bir AMA var;Besinlerin bütününü ele almak! Olaya bu şekilde yaklaşınca kahvaltıda bir avokado tüketmek ,katkı maddeleri ile dolu bir kase mısır gevreğini yagsız sutle tüketmekten çok daha faydalı.(100 gr Avokado yaklaşık 165 kaloridir.)
http://grokgrub.com/2014/05/16/smoked-salmon-egg-stuffed-avocados/
Avokado ,muz ,fıstık ezmesi vb. adına sözcülük yapıp,serzenişim bittiğine göre benim avocado ile olan meseleme geçebilirim:)
Benim meselem avocado’yu dilimleyip yiyemiyor oluşum,nedense pek bir yavan geliyor bana.Artık bu duruma bir son vermeye karar verdim ve ilham kaynagım Pinterest’ten görselleri incelemeye başladım.Az sonra aşağıda bahsettiğim faydalarını okuyunca eminim siz de beslenmenizde yer vermek isteyeceksiniz;

 • A, C ve E vitamini bakımından zengindir.
 • Muhteşem bir antioksidandır.
 • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.
 • Kolestrol’un yukselmesını onleyıcı etkıye sahiptir.
 • İçinde bol miktarda faydalı yağ (tıpkı balık ve yer fıstıgı gibi) ve protein barındırır.
 • Sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.
 • Mutluluk hapıdır,bol seratonin içerir:)Depresyondan,mutsuzluktan uzak tutar
 • Bağışıklık sistemimizi korur.
 • Üreme sistemimizin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
 • Daha ne olsun 🙂
  Avocado’nun kremsi yumuşak bir dokusu var,satın alırken dokunmak ve tepesındeki mınık duğme gibi kabugu soyup kararmamış olmadıgını kontrol etmek ,iyi bir avokado satın almak için faydalı olabilir.

   Aşağıda ilham aldıgım bir kaç tarif var,orjinal linklerde tarifleri bulabilirsiniz ama açıkçası ben sadece ilham alacagım tarifleri kendi mutfağıma göre uydurmayı düşünüyorum.Beslenmemde nasıl yer verdiğimi görmek ıstersenız Instagram hesabımda gunluk paylaşımlarımı bulabılırsınız.
  Sevgiler
  Ç

  http://ourlifetastesgood.blogspot.com/2014/05/avocado-lime-cheesecake-recipe.html

  http://www.popsugar.com/fitness/Vegan-Chocolate-Cupcakes-35927206

  http://damndelicious.net/2013/09/11/avocado-bruschetta-balsamic-reduction/

  http://thesmoothielover.com/healthy-avocado-chocolate-cookies/

  RENKLERLE BENDEN BANA

  Merhaba!Ben Çağla!
  Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
  “Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

  Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

  Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

  Neden Buradayız?

  Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

  Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

  CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR