Dolunay Ritüeli, Ay Döngüsü içinde Dolunay’ın iyileştirici ve ruhsal enerjisinden, niyetleri tezahür ettirme potansiyelinden faydalanmak için gerçekleştirilir

AY DÖNGÜSÜ, DOLUNAY RİTÜELİ

Konu Başlıkları

DOLUNAY RİTÜELİ NEDİR?

Dolunay Ritüeli, Dolunay gecesi, Dolunay’ın iyileştirici ve ruhsal enerjisinden, niyetleri tezahür ettirme potansiyelinden faydalanmak için gerçekleştirilen biz dizi sembolik eylemdir.

Yaşam art arda birbirini takip eden döngülerden meydana gelir.

Ay’ın döngüsünü takip etmek çok eski zamanlardan beri ritüeller içinde en çok tercih edilen döngülerden biridir.

Ay Döngüsü’nün her aşaması benzersiz bir enerjik öneme sahipken, Dolunay enerjisi en belirgin olanıdır.

DOLUNAY’IN ENERJİ ETKİSİ

Dolunay gecesinde Ay ışığı tüm gökyüzünü aydınlatır.

Dolunay’ın ışığının ulaştığı bu doruk noktası, iç dünyada manevi enerjinin doruk noktasına ulaşmasını işaret eder.

Dolunay enerjisinin sezgileri güçlendirici etkisi vardır.

Dolunay’ın tüm geceyi aydınlatması, kişisel ve kolektif düzeyde gölgelerde saklananı, derinlerde gizleneni ortaya çıkarmayı sembolize eder.

Dolunay’ın yükselen enerjisi iyi bir ruhsal zemin oluşturarak , kristal taşlar gibi kişilerin de enerjilerini temizleyip, yeniden şarj edebilecekleri, meditasyon yapabilecekleri, olumsuzlukları serbest bırakıp yenilere yer açabilecekleri bir ritüel alanı sağlar.

Tüm bu enerji, Dolunay’ı gözlemlemek ve dolunayı çevreleyen günlerde Dolunay Ritüeli yapmanın tüm kültürlerde tercih edilmesinin nedenleridir.

Kendinize oluşturacağınız bir Dolunay Ritüeli ile doğanın ritmiyle yeniden bağlantı kurabilir, yeryüzünde ve gökyüzündeki derin bilgelik ve rehberliğini, yaşamın  döngülerini onurlandırabilirsiniz.

AY DÖNGÜSÜ’NÜN DÖNEMLERİ VE ETKİLERİ

Dolunay’ın enerjisinin bu derece yüksek olması döngünün geri kalanında güç potansiyeli olmadığı anlamına gelmez.Tüm ay döngüsünü gözlemleyerek niyetlerinizi güçlü bir şekilde destekeleyebilir, zihin beden ve ruhsal uyumunuzu yakalayabilirsiniz.

KARANLIK AY

Ay’ın ışığının gökyüzünde hiç gözükmediği zamandır.

Bu zamana Karanlık Ay denir ve içe dönmek, dinlenmek, kendinizle bağlantı kurmak için güçlü zamanlardır.Karanlık ay zamanında derin iyileşme, sezgilerinize yoğunlaşma ve dinlenme üzerine çalışabilirsiniz.

YENİ AY

Yeni Ay ve Karanlık Ay aynı olarak da nitelendirilir. Ay tamamen karanlık olduktan sonra Ay ışığının gökyüzüne ışıldayan ilk şeridi Yeni Ay’dır.Yeni bir döngünün başlangıcıdır ve yaşamımızda yaratmak ve yaşamak istediğimiz şeyleri niyet etmek için mükemmel zamandır.

Karanlık ay dönemindeki dinlenme, enerjiyi yenileme dönemi yeni ayda yeni adımlar atma potansiyelinizi arttıracak , huzurlu, yaratıcı ve uyumla akışta kalarak hareket edebileceksiniz.

İLK DÖRDÜN

İlk Dördün, Ay’ın dolunaya kadar büyüdüğü 14 günlük evredir.Yeni enerjilerin gelişme ve büyüme zamanıdır.

Niyetlerinizi tezahür ettirme yolunda odaklanmak, çalışmak için içsel ilhamınızla birlikte ilerleyebileceğiniz bir zamandır.

DOLUNAY

Dolunay Ay ışığının gökyüzünü tamamen aydınlattığı zamandır.Bu zamanda duygular yoğun, sezgiler oldukça güçlüdür.Niyetleri güçlendirmek, hizmet etmeyenleri bırakmak, dengelenmek için çalışabilirsiniz.

Dolunay gecesinde hayaller genellikle daha canlıdır ve manevi, spiritüal bağlar kurabilmek daha kolaydır.

İç sesinizle bağ kurabilir rehberlik alabilirsiniz.

Aynı zamanda Dolunay, yeni ayda ekilen niyetlerin hasatlarını toplama zamanı olarak da görülebilir. Ay’ın bu en parlak ve güçlü enerjiyle olduğu gecede hayatınızdaki güç ve bolluk için şükretmek için de  iyi bir zamandır.

SON DÖRDÜN

Son dördün, Dolunay’dan hemen sonra gelen Yeni Ay’a kadar süren ay döngüsü aşamasıdır.

Azalan ay ışığı, yaşamımızda bize hizmet etmeyen, bizi desteklemeyen şeyleri serbest bırakma pratikleri için alan açar.

Eski alışkanlıklarımızı bırakmaya odaklanabilir, bağımlılık, duygu ve bakış açısını sınırlayan her şeyi bırakmak için mükemmel zamandır.

Ay döngüsü yeniden doğuş, genişleme, büyüme, ilk filizleri alma hasat etme, meydana getirme, bırakma, yavaşlama, dinlenme ,sona erme, yeniden doğuşun bitmek bilmeyen döngüsünü sembolize eder. Ay’ın döngüsünü aşama aşama Dolunay Ritüeli gibi ritüellerle  onurlandırarak ,iç döngünüz ile sağlam bağlar kurabilirsiniz.

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR