Beni Etkileyen Kitaplar| Bir Şeftali Bin Şeftali

Etkileyen kitaplar

Konu Başlıkları

Çocukluğunuzdan aklınızda kalan, sizi çok etkileyen kitapları hatırlıyor musunuz?

Benim çok net aklımda kalan kitaplar var.
Her birini yeniden okumaya gayret ediyorum ve bazıları öyle derin ki büyüdüğümde beni bir kere daha etkiliyor.

“Bir Şeftali Bin Şeftali” de onlardan biri.

Çocukluğumda hüzünlü bir etki bırakmıştı, hatırlıyorum ama geçenlerde denk gelip sesli kitabı dinlediğimde bambaşka bir yerden kucakladı beni.

Kitap bir şeftali ağacı hakkında.

Ölümle kucaklaşamadığımız zihin yapısına zıt öyle güzel bir bakışı var ki bir kısım paylaşmak istiyorum;

“…Pulad ile Sahibali beni yemeye karar verdiklerinde, ömrümde kaç defa halden hale girdiğimi, daha da kaç defa gireceğimi düşünüyordum. Kendi kendime düşündüm:

“Bir zamanlar vücudumun zerreleri toprak ve su idi, bazıları da güneş ışığı. Annem bunları az az topraktan emdi, dallarının uçlarına kadar ulaştırdı. Sonra annem tomurcuklandı, çiçek açtı ve yavaş yavaş ben ortaya çıktım. Vücudumdaki tüm zerreleri az az annemin bedeninden aldım, güneş ışınlarıyla karıştırdım. Çekirdeğim, kabuğum ve etim oluştu ve nihayet olgun, sulu bir şeftali oldum. Şimdi Pulad ile Sahibali beni yiyorlar. Bir süre sonra zerrelerim onların vücutlarında et, saç, kemik olacak. Elbette bir gün onlar da ölecek.O zaman benim vücudumun zerreleri ne olacak?”
Sahibali de bir ısırık aldı ve beni verdi Pulad’a.
Dediğim gibi tadım damaklarında kaldı.
Şimdi etlerim ortadan kayboluyordu ama çekirdeğim yeni bir yaşam düşüncesindeydi. Bir dakika sonra şeftali olarak benden geriye hiçbir şey kalmamıştı. Oysa çekirdeğim ne zaman ve nasıl yeşermeye başlayacağını planlıyordu. Ben belirli zamanlarda ölüyor ve tekrar diriliyordum.
Son kez Pulad beni ağzına aldı ve son zerresine kadar etlerimi emdi. Beni ağzından çıkardığında artık şeftali değildim. Sert kabuklu, içinde yeni bir yaşamın tohumunu gizleyen canlı bir çekirdektim. Sadece kabuğumu çatlatıp yeşerecek kadar dinlenmeye ve nemli toprağa ihtiyacım vardı.”

Pekte çocuk kitabı değil, değil mi:)

CHANDA YOGA İLE YOLCULUĞUNUZ SÜRÜYOR! SON ETKİNLİKLER İÇİN TIKLAYIN!

RENKLERLE BENDEN BANA

8 HAFTALIK ONLINE DÖNÜŞÜM PROGAMI​

Çağla Yılmaz Bayar ile

Matın üzerinde ve matın dışındaki hayatınız da da hissedeceğiniz,  Yoga ile Dönüşüm Programı

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR