ÇAKRALAR

Bahar Detoksu | Sindirme, Arınma ve Yenilenme Uygulaması

Konu Başlıkları

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

[toc]

Genellikle spiritüel şifalanma,enerji ya da meditasyondan söz açılınca, çakralarla ilgili konuşulduğunu mutlaka duymuşsunuzdur.Başlı başına çok derin keyifli ve cezbedici bir konu olması Çakraları bu kadar popüler yapsa da benim için tek sebep bu değil!7 temel çakra hakkında sadece genel bilgi sahibi olarak -uzmanlar kadar derin uygulamalarla olmasa da -hayatımızda  şaşırtıcı ve anlamlı farklılıklar yaratabilecek bilgilere sahip olabiliriz.

 

Çakra Nedir?

İnsan vücudunda  hepsi omurga üzerinde farklı bir noktada konuşlanan 7 önemli enerji merkezi bulunur. Yedi ana çakranın her biri sinir sistemi ve büyük organların yanı sıra psikolojik, duygusal ve ruhsal durumumuz üzerinde etkiye sahiptir.

Bu enerji merkezlerinin yani Çakraların uyum içinde düzgün çalışmaması ,blokajlar olması kişinin gerçek potansiyelinde yaşayamamasına sebep olur.Bu blokajların çözülüp çakraların uyum içinde enerji akışının kesintisiz ve akışkan olmasıyla birlikte fiziksel ve mental sağlık kazanılmaya başlanır .İnsan kendisiyle ve içinde yaşadığı Dünya ile daha farkında ve sulh içinde yaşamaya  başlar.

Omurgayı bir pipet gibi gibi düşünecek olursak kök çakradan tepe çakraya  kesintisiz bir akışın varlığıyla şifalanma olacağından, çakralar arasındaki bütünsellik ve uyum son derece önemlidir.Sadece tek bir çakranın şifalanmasıyla tam ,coşkulu bir akış sağlanamayacağı gibi bu durağanlık ve blokajlar zamanla insan beden ve zihninde hastalıklara dönüşecektir.

Çakralara denge getirebilmenin anahtarı onları tanıyıp blokajlara farkındalık geliştirebilmektir. Çakralar enerjiyi çeker ve enerji verir bu bir kısır döngü gibi gözükse de Yoga ,meditasyon,nefes egzersizleri,aromaterapi ve bioenerji gibi uzman eşliğinde yapılacak çalışmalarla çakraların dengelenmesi desteklenebilir.

Bu yazıda ileride daha da derinleşmek üzere temel hatlarıyla 7 çakradan bahsedeceğim.Unutmayın hiç bir çakra diğerinden daha az önemli değildir.Çakralar bir bütündür ve bütünsel çalışmalarla dengelemek gerekir.

1.Çakra Kök Cakra

topraklanmayı saglayan bır enerjı merkezıdır.Insanın dunyevı olan herseyle kurduğu iliskinin kalıtesını belırler.Omurganın en altında kuyruk sokumunun bulundugu yerde yer alır.

Bu cakrada blokaj olması halınde kisi kendını guvensız ve soyutlanmıs hısseder,cok cabuk sınırlenır ve enerjısı dusuktur.Bu cakradan duzgun akıs saglanması halınde kısı kendını guvende,sakın ,dıngın ve dengede hısseder.

2.Cakra Sakral Cakra

cınsellıgın ıfade edıldıgı ,yaratıcılıgın tetıklenıp uretkenlıgın yasandıgı bır enerjı merkezıdır. Sadece sanatsal ve hayalgucuyle ılgılı degıl cınsellık, bağımlılıklar yasamda degısım kapasıtesıyle de  ılıskılendırılır.Gobek delıgının ıkı uc parmak altında yer alan bu cakra kadınlarda rahım erkeklerde ıse ıdrar kesesının oldugu bolgededır.Lenf sıstemı ıle de ılgılıdır.Bu cakrada blokaj olması halinde kısıde kıskanclık,sucluluk duygusu ,guvensızlık,bagımlılık,vucudundan ve cınsel kımlıgınden utanma gıbı duygular basgosterır.Cakranı sıfalanması ıle kısı esneklık kazanır duyguları yuzeysellıkten cıkıp derınlesır ve yaratıcılıgı artar.

3. Çakra Mide Cakrası yedıklerımızı hazmetmekle ılgılı degıl aynı zamanda yasadıgımız olayları hazmetmekle ve sosyal ılıskılerle ılgılı enerjı merkezıdır.Mıdenın bulundugu alanda yer alır.Egoyla baglantısı olan bu cakrada blokaj olması halınde ozguven eksıklıgı ,depresyon ,kafa karısıklıgı,kararsızlık bas gosterır.Bu cakradakı akısın saglanması kısının kendı ve dıger kısılerle barısık,ozguvenlı,kararlı ,bedenen ve mental olarak bır denge halınde olmasını saglar.

4. Çakra Kalp Çakrası Sevgi,bagıslama,merhamet,duygusal ozguven ve sifa cakrasıdır.sanskrıtce ısmı anahata ggus anlamına gelır.Dusunuldugu gıbı kalbın uzerınde degıl ,halk arasında ıman tahtası olarakta bılınen sternum olan bolgede gogus kafesının tam ortasında yer alan bolgede bır enerjı  merkezıdır.

Bu cakrada blokaj olması durumunda ,yalnızlık,sevgısızlık,kıskanclık duyguları yogunlasabılır.Cakranın akıskanlıgıyla kısı sevgı dolu coskulu yasamdan zevk almaya baslayan bır bıreye donusur.

5. Çakra Boğaz Çakrası kişinin kendını ıfade etmekte kullandıgı enerjı merkezıdır.Bogaz çakrası,bogazın bulundugu yerdedır.

 

Bu cakrada blokajlar olması durumunda kısı kendını tam ve dogru ıfade edemez ,korku ve ofke kontrolu problemlerı basgosterır.Beşinci çakra bloke edildiğinde ortaya çıkabilecek birkaç fiziksel ve fiziksel olmayan işaret vardır. Fiziksel olarak konuşursanız dengesiz bir beşinci çakra size tutarlı yorgunluk, baş ağrısı ve konuşma bozukluğu yaşamanıza neden olabilir. Bazı durumlarda, otoimmün işlev bozukluğu ve hipotiroit gibi ciddi fiziksel etkilerin görülmesi nadir değildir.

6.Çakra Alın Çakrası ;Dıger adı ucuncu goz olan bu bolge ,altıncı bolgedır ve altıncı hıs denılen ıcsel deneyımlerın ,farkındalıgın merkezıdır.İki kaşın ortasında yer alır.

Guvensızlık,huysuzluk ve dusuk enerjı modunda yasam bu cakranın blokajı halınde gorulen ozellıkerdır.Cakranın sıfalanmasıyla kisinin yasam bılıncı,sprituellıgı gelısırken,odaklanma ve ahlak olguları artar.

7.Çakra Tepe çakrası varoluşla bağlantıın saglandıgı enerji merkezidir.Kafatasının tepesinde bıngıldak da denen bolgede yer alır.Bu cakrada blokajlar olması durumunda paranoya ,aıt olmama hissi,ruhaniyeti reddetme ve depresyon gıbı hısler gorulur.Cakranın sıfalanmasıyla kısı bıreysel egolarını bırakır sonsuz mutlulugun saf bılıncınde yasar.

Cakralar gerçekten çok derin ve keyifli konular her bir çaka için farklı yazı dizisi isterseniz bu yazımı begenip paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın .

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

RENKLERLE BENDEN BANA

8 HAFTALIK ONLINE DÖNÜŞÜM PROGAMI​

Çağla Yılmaz Bayar ile

Matın üzerinde ve matın dışındaki hayatınız da da hissedeceğiniz,  Yoga ile Dönüşüm Programı

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR