Dinacharya

Dinacharya | Ayurvedik Sabah Ritüeli

Konu Başlıkları

Sabah Ritüeli günün seyrini ve hayatınızın seyrini değiştirecek en önemli ritüellerden biridir.

Doğaya bakarsanız, her şeyde bir döngü olduğunu fark edeceksiniz. Gündüzden geceye, ilkbahardan kışa, yeni aydan dolunaya, yumurtalama-adet döngüsü… Evren dengeyi sağlamak için döngülere ihtiyaç duyar.Bizde farklı değiliz, tüm hayvanlar bitkiler gibi döngüler bizi de dengede tutar.

Sağlıklı Yaşam bilimi Ayurveda bu günlük döngüye “Dinacharya “adını verir. Sanskrit dilinde  Dina gün, güneş veya akış   ve Charya pratik veya davranış anlamına gelir.


Sabah ritüeli günlük bu döngünün en önemli ilk adımıdır.Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için rehberlik etmesi gereken sabah ritüeli; sağlıklı alışkanlıklar, doğru beslenme gibi günlük ve mevsimlik uygulamaları içerir.


İlk ve en önemli madde “Sabahın erken saatlerinde uyanmaktır.

Sabah Yogası Daha Odaklanmış ve Motive Hissedeceğiniz Bir Gün İçin Sabah Rutini

 Adım 1: Sabahın Erken Saatlerinde Uyanın

Dinacharya sabah ritüeli uygulamaları sabahları özellikle en kaçırılmaması gereken zamanınız olarak vurgulamaktadır.Bu saatlerde günün geri kalanının temelini oluşturacak akışını değiştirecek frekansa sahibizdir.

Sabah Ritüelinde sabah saatlerinde erken kalkmak için döngüde bir adım geriye gitmek ve uyku düzenine bakmak iyi olabilir.

Uyku Düzeni, Kaliteli Uyku için Öneriler

Adım 2: Günü Şekillendirin- Niyetlerinizi sunun.

Sabahlar ayrıca duyuların kalbin en saf olduğu zamanlardır da. Bir de mutlaka bu saflığı güne davet edecek uygulamalarla başlamalıdır.

Uyandıktan sonra ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin ve gevşetin ardından ellerinizi kuvvetlice birbirine ovuşturup gözlerinizin üzerine kapatın yüzünüzde bir tebessüm oluşturun ve  bir kaç dakika odaklanarak niyetlerinizi, dualarınızı, güzel dileklerinizi kendinize tekrar edin.

Sevdiğinize sarılıp günaydın dileyerek yataktan ayrılın. Tüm güzel enerjinizi ona da aktaracaksınız.

Eğer yalnızsanız sabah ritüelinin aynı zamanda kendini sevme hoşnut etme sanatı da olduğunu hatırlayın.Kalbinize kocaman gülümseyin. (Dilerseniz KENDIMİZİ SEVMEYE NASIL BAŞLARIZ? yazısını okumak için tıklayınız)

 

Adım 3: Doğaya Gülümseyin.

Yataktan çıktıktan sonra imkanınız varsa temiz havaya çıkın ve toprakla buluşun. Bu şehirde yaşayan insanlar için çok mümkün gözükmese de  doğaya gülümsemenin – canlıları selamlamanın, şükür ve teşekkürlerimizi sunmanın ev tipi basit uygulamaları da mümkün.

Perdeleri açıp, pencerelerinizi aralayabilir, tertemiz havayı bir kaç uzun nefes şükürle soluyabilirsiniz.

Bitkilerinize gülümseyebilir, topraklarına dokunabilirsiniz.

Varsa evcil hayvanlarınızla bir kaç dakika geçirebilirsiniz.

 

ÇAKRA SİMYASI | HAYVANLARIN ÇAKRALARI YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

ÇAKRA SİMYASI | HAYVANLARIN ÇAKRALARI
 ÇAKRA SİMYASI | HAYVANLARIN ÇAKRALARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adım 4: Ayurvedik şifa uygulamalarını ritüelinize dahil edin.

Oil Pulling, Dil sıyırma , Abhyanga yağ masajı gibi Ayurvedik uygulamalarla sabah saatlerinde tertemiz ve sıhatli bir başlangıç yapın.

Ayurvedaya göre, oil pulling yağ çekme ağızda biriken sağlıksız bakterileri ve diğer toksinleri uzaklaştırır.

Böylece plak ve iltihaplanmayı azaltır. Sabah uyanır uyanmaz ağızdaki salgıyı ılık bir suyla yutmayı öneren başka bir görüşün aksine Yağ çekmede bu salgının uzaklaştırılması için uyanır uyanmaz su bile icmeden uygulanması gerekir.

Oil Pulling – Ağızdan yağ çekme ve yağ tabletleri

Abhyanga, ılık yağ ile kendi kendine yapılan çok faydalı bir masajdır.Her sabah yağ ile haşır neşir olmak sizin için sürdürülebilir değilse Abhyanga ılık yağ masajını hafta sonlarına ya da istediğiniz bir güne ekleyip sabahlarınıza kuru fırça masajını dahil edebilirsiniz.

Kuru Fırça Masajı ve Ilık Yağ Masajı | ABHYANGA

Adım 5:Yoga ve Meditasyon yapın

5 ya da 10 dakika ile başlayarak  sabah yogası ve meditasyon yapın. Güne başlarken meditasyon yapmak, zihninizi boşaltır, tazelenmiş , sakin ve odaklanmış olarak gününüzü aktif bir biçimde sürdürmenizi sağlar .

Kendinize özel sabah yogası ve meditasyonu ile ritüeli oluşturmanın önemini, belki de defalarca duydunuz ancak kendinize uygun ritüelinizi oluşturmak için motivasyon bulamadınız, uygun zaman bulamadınız ya da henüz sizin yolculuğunuzda o durağa gelmemiştiniz.

Bir kere de birlikte denemeye ne dersiniz?

Haziran Ayında 30 Gün Boyunca Zoom Canlı yayınları ve teorik bilgi paylaşımları ile birlikte sabah ritüelimizi oluşturduk.

Instagram öne çıkanlardan Ritüelleri görmek için TIKLAYIN!

Ve Zoom Canlı yayınlarından yoga pratiği yayınlarının bazılarını sizin için Chanda Yoga Youtube sayfasında yayınladık.

Aşağıdaki linklerden kendi 10 günlük ritüelinizi oluşturabilirsiniz.

1.GÜN

2.GÜN

3.GÜN

4.GÜN

5.GÜN

6.GÜN

7.GÜN

8.GÜN

9.GÜN

10.GÜN

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR