Düşük Bütçe ile Sağlıklı Yaşam! Hazırlık…

Konu Başlıkları

Bedava olan sadece Gülümsemek kaldı:D
Şaka bir yana biraz gerçek verilerden bahsetmek gerekirse 2014 yılında 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1283 TL,insanca yaşama sınırı ise 4057 TL olarak açıklanmış.İnsanca yaşama sınırı altında kalan gelir gurubu yoksul olarak nitelendiriliyor dolayısı ile bu sınırı yoksulluk sınırı olarak da değerlendırebiliriz.(kaynak:http://www.disk.org.tr/2014/12/disk-ar-aclik-siniri-1283-yoksulluk-siniri-4057-tl/)Türkiye’de maalesef gelir eşitsizliği çok fazla .DİSK-AR araştırmasında şöyle demiş;

ASGARİ ÜCRETLİNİN AÇLIKLA İMTİHANIEşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretli işçinin ailesi ile birlikte aç kalmadan yaşaması mümkün değil. Söz konusu işçi asgari geçim indirimi dahil 891 TL asgari ücret geliri ile başka bir harcama yapmasızın ancak 21 gün ailesi ile birlikte sağlıklı ve dengeli beslenebiliyor. Kalan 9 gün ise açlığa mahkum. Tüm ihtiyaçlarını karşılamak istediğinde ise geliri sadece 6,5 gün yetebiliyor. Yani asgari ücretli 1 haftalık ücret için 4 hafta çalışıyor.”

Rakamlar böyleyken ,hayat bu kadar pahalıyken ve henüz gençken biraz daha planlı ve hesaplı olmaya karar verdim.Herkesin bütçe hesabı ,imkanları kendine ama geçenlerde internette okudugum bir yorum beni bu araştırmalara ve farkındalığa itti. Önümüzdeki ay daha düşük bütçe ile sağlıklı yaşayabilmek için neler yapabiliriz onun üzerinde duracagım.Ve herkesin dikkatini çekerek “Akıllı cüzdan “hareketi başlatmayı hedeflıyorum.Asgari ücret ile ve yoksulluk sınırlarında belki önerilerimiz çok da yeterli ve yardımcı olamayacak ama ,yine de bazı yanlışlarımızı farkedıp farkındalığımızı arttırabılecegımızı dusunuyorum.

İnsanca yaşam sınırı olarak belirlenen 4057 TL ‘nin dağılımı aşağıdaki grafikteki gibiymiş;

Görüldüğü gibi harcamaların % 32’si Gıda ve İçecekler olarak belirtilmiş.Ben de blogda ağırlıklı olarak beslenme kısmını ele alacagım ama bütçeyi zorlamadan spor,sosyalleşme ve hatta diğer konularda da fikirler olacak.

Hareket Planım şu şekilde olacak,

Gerçekleşen harcamalarımı listeleyecegım;

Neye ne kadar harcıyorum?

Harcamalarımı önem ve gerekliliğine göre sıralayacağım;


Bazı şeylerden kısmak ya da vazgeçmek maalesef mümkün olmayacak,taahütlü alımlar,sağlık giderleri vb gibi.

Daha sonra başta mutfak olmak üzere planlamalar yapmaya başlayacagım.Haftalık menü planları,gıdaları efektif kullanma,doğru alışveriş yapma,internet uzerınden ulaşabılecegımız spor yayınları ve vıdeolar,bakım önerileri,pratik ve uygun tarifler ve hatta az bütçe ile misafir ağırlama:)

Aklımda daha bir çok şey var hepsi grup grup çok yakında blogda olacak.

Hep birlikte yaşayıp deneyerek ufakta olsa fark yaratabılırsek ne mutlu. Henüz fikir olan Akıllı Cüzdan ‘ı geliştirmek ve daha faydalı hale getirebilmek  için fikirleriniz ve katılımınız benim için çok önemli o yüzden Instagram sayfamda (Diyette Degilim) ve blogdaki fikir ve  yorumlarınızı izniniz doğrultusunda yazılarıma dahil etmeyi düşünüyorum.

Siz ne dersiniz bilmiyorum ama bence biz kadınların elinden kurtulabılecek bir şey yok:)


Desteklerinizi Bekliyorum.

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR