Emziren Anne ! Gaz sorunu ve Beslenme düzenim.

Emziren Anne Gaz Sorunu ve Beslenme Düzenim

Konu Başlıkları

 

Emziren Anne Tostum
Emziren Anne Yemeği Önerisi 1

Emziren Anne denildiğinde aklıma her zaman gaz sorunu ve uykusuzluk gelir.

Bu güncellemeyi şu an Cansın 5,5 yaşındayken yapıyorum.

Ve yol arkadaşım biryerlerde hayatının lohusalık dönemindeyken kalpten kalbe burada buluştuysak sana söyleyeceğim tek şey bir klasik olacak:)

Zaman geçiyor, her şey geçiyor, ve inanmayacaksın ama göz açıp kapayıncaya kadar büyüyorlar.

Miniğin gazlıysa, sen uykusuzsan…Bil ki geçecek.

Kendini elinden geldiğince dinlendirmeye çalış, her fırsatı bunun için kullan hatta çünkü Mutlu Anne Mutlu Bebek.

Ve bil sen çoooook değerlisin Emziren anne!

Derin Dinle’n’me!Dinleme ve Dinlenme 101

Emzirme Doğum- Dönemim

Emziren bir anne olarak Cansın 23 Ağustos’ta 6.ayını doldurdu ve bence artık gaz yazısını yazabilecek kadar deneyim kazandım.

Doğumdan sonra hastaneden çıkmadan doktorlar gaz, kabızlık, bebeğin pişik olmaması ve süt için hem önlem hem de takviye amaçlı beslenme önerilerinde bulundular. Ben de ilk aydan itibaren neredeyse tümüne uydum, kendimi çok iyi gözlemledim ve çok şükür ameliyat sonrası sıkıntılı dönem rahat geçti.

Beslenmemin Oğlum üzerinde etkisi

Cansın açısından da beslenmemin rahat bir yeni doğan dönemi geçirmesinde etkili olduğunu düşünüyorum. Öyle ki ufak tefek ağlayıp mızırdanmalar dışında geceler ya da günler süren gaz problemi, avutamadığımız ağlamaları olmadı. Beni hiç uyutmadığı gecelerde bile çoğunlukla pışpışla da olsa ağlamadan uyuyordu. 5. aydan itibaren yavaş yavaş çiğ meyvelere sebzelere, yulafa, bulgura başladım. Bakliyatları yemeye de bu ay başlamayı düşünüyorum.

Anne’nin Beslenmesi Gerçekten bebeği etkiliyor mu?

İnstagram’da “Lohusa Beslenmesi” başlığıyla paylaşımlarımı yaparken bebeklerdeki gazın annenin yediğiyle alakalı olmadığına dair yorumlar aldım. O dönemde deneyimlemediğim için cevap verememiştim ancak şimdi net bir şekilde söyleyebiliyorum ki Cansın benim yediklerimden kesinlikle fazlasıyla etkileniyor.Emziren bir anne olarak çikolata, soğan ya da baharatlı yediğim günler çıkardığı mama fazlası sayısı artıyor (özellikle kusma demiyorum, çünkü kusma fışkırma şeklinde oluyor ama mama fazlasını tükürük gibi çıkarıyor). Benim sindirim problemim olursa kesinlikle o da etkileniyor daha fazla masaj ya da uyku desteği istiyor.

Gaz ilacı kullanımı

Doktorumun bana önerdiği beslenme planına geçmeden önce söylemeliyim ki Cansın’a hiç gaz ilacı vermedim. Onun yerine zeytinyağı-acı elma yağı (Ada çayı yağı) ile masaj yapıp bazen günde bir en fazla iki kere 10 cc ’ye 1 çay kaşığı Milupa Rezene çayı hazırlayıp içirdim.

Daha fazla lafı uzatmadan emziren anneler için doktorumun gaz ve bebekte pişik olmaması için uyardığı, yememem gerekenleri yazayım çünkü liste baya kabarık.

Doktoru’mun önerisiyle uyguladığım perhiz listesi

Emziren Anne Yemeği Önerisi 2

 

 • Gaz yapan sebzelerin yemekleri de dahil Çiğ sebze ve meyveler.
 • Havuç, marul ( semizotunu da sorup ekledim) hariç salatalık yeşillikler
 • Pismiş ya da haşlanmış bakliyatlar.
 • Alerjen olduğu için fıstık, fıstık ezmesi, tahin vb.
 • Tahini ilk zamanlar çok az sonraları kıvamında ekleyerek fazla fazla tahin pekmez tükettim.Ancak bazı bünyelere tahin oldukça gaz yapabiliyormuş.
 • Acili baharatlı tuzlu soslar-yemekler
 • Hazır -yağlı besinler, kızartmalar
 • Sut -yoğurt (3.aydan itibaren laktozsuz süt tükettim)
 • Nane ve yoğurt çorbası. (Çok sevmeme rağmen çok gaz yapıyordu çok net gözlemledim.)
 • Yaprak sarma
 • Yulaf ezmesi
 • Kafeinli içecekler, çikolata (Türk kahvesi içiyorum hiç olumsuz etkisini gözlemlemedim aksine bana verdiği huzur iyi geliyor ancak çikolata etkiliyor)
 • Soğan, sarımsak ve turşu

Dediğim gibi liste baya kabarık 🙂

 

Emziren Yemeği Önerisi
Emziren Anne Yemeği Önerisi 3

Peki neler yedim?

 • Her sabah bol kekikli ve kimyonlu zeytinyağı (Sezaryen ameliyatı sonrası oluşabilecek şişkinliğe çok iyi geliyor) keçiboynuzu pekmezi ve bol peynir yumurta.
 • Et -tavuk sulu çorbalar, yemekler,
 • Havuçlu patatesli haşlamalar, patates,
 • Esmer pirinçle pilav, et -tavuk.
 • Balık tüketemedim bulunduğum yerin koşulları yüzünden dondurulmuş da almak istemedim o yüzden hamilelikte kullandığım vitaminimle kapsül omega takviyesi alıyorum.
 • Bol bol ceviz
 • Meyve yerine bol şekersiz komposto.
 • Az az kuru meyveler
 • Sebzelerden kabak, ıspanak, pazı ve mantar yemekleri.
 • Yemeklerde salca yok ama soğan ve domatesle pişirmek serbest
 • Rezene -Anason hatta bazen kimyon çayı.
 • Ve ilk zamanlar arada son aylarda da sık sık tatlılar patates kızartmaları börekler vb. gibi kaçamaklar. 🙂

Bu perhiz uygulanabilir mi?

Bu da uygulanır mı gibi geliyor baslarda ama 40 gün hastanede yediklerimden yola çıkarak annemle başarıyla yaptık, sonrasında da ben dikkat ettim, denedik oluyor 🙂

 

Şimdi Daha Büyük Bir Aileyiz
Önemli Güncelleme : Hesabımın ismi artık diyettedegilim değil, Çağla Yılmaz Bayar. Dilerseniz bilgi almak ve takip etmek için resme tıklayarak hesabıma ulaşabilirsiniz.

 

Yani aylardır bir kısır, bir nohut yemeği, ağız tadıyla doya doya karpuz, kâse kâse yoğurt ya da ayran yemiş -içmiş değilim. Bu beslenme kısıtlaması biraz zorluyor kabul ediyorum, uygulaması da güç belki ama ilaçsız, ağlamasız bir süreç için değiyor. Diyet yapamayan, psikolojik olarak kısıtlamalar olduğunda ters tepen ben bile yaptım :)) Ve bence minnakımın da ben de keyifli bir süreç geçirdik.

Aklımda kalanlar ya da aklıma gelenler şimdilik bunlar, umarım benim dışımda birilerinin de işine yarar da minnaklar ağlamaz, acı çekmez anneler de onları huzurla öper koklar.

Diğer Deneyimlerim

Eğer hayatınızın bu döneminde gaz ve sindirim problemi yaşıyorsanız lütfen doktorunuzun izin verdiği ölçüde hareket etmeyi de ihmal etmeyin!

Doğum öncesinde ve sonrasında yaptığım yoganın ve yürüyüşlerin çok faydasını gördüm.

Bütünleştirici Yoga Kursları Online Yoga Programları

Emzirirken nefes ve meditasyon pratikleri uyguladım.

Mutlu ve sağlıklı emziren anne, mutlu ve sağlıklı bebek bunu hiç unutmayarak elimden geldiğince kendime de alan yaratmaya çalıştım.

 

 

10.DK GAZ VE ŞİŞKİNLİĞE İYİ GELECEK YOGA AKIŞI

Doktor önerileri ile kendi deneyimlerimi anlattığım yazıya ek olarakta aşağıda eklediğim videoyu şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle gaz sıkıntı olan anneler için faydalı olacağını umut ediyorum.

Gazsız annelik ve mutlu bebeklerle kalmamız dileğiyle…

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR