Evde Yoga Yapmak Çok Kolay!

EVDE YOGA NASIL YAPILIR ? | BAŞARILI BİR UYGULAMA 7 ÖZEL İPUCU

Konu Başlıkları

 

Evde nasıl yoga yapılır? Evde yoga yapılır mı? Evde yoga için neler gereklidir? Başarılı bir yoga için 6 özel ipucu ile karşınızdayız. Keyifli okumalar…

Evde nasıl yoga yapılır?

Evde yoga yapmak, yogayı günlük yaşamınıza sokmanın ve onu farklı bir şekilde deneyimlemenin harika bir yoludur. Trafik, yetişme stresi, çocuğu bir yere bırakma telaşı olmadan düzenli pratik yapabilir ve evde yogayı hayatınıza, bütçenizi de zorlamadan dahil edebilirsiniz.
Eğer siz de pratiklerinizi ev konforunda da tekrarlamak istiyor ama nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız bu ipuçları işinize yarayacaktır.

Evde yoga yapılır mı?

Elbette ! Çoğumuz günlük koşuşturmacadan kendimize özel vakit ayırmakta zorlanıyoruz. Çalışanlarımız için iş ve ev hayatı çalışmayanlarımız için evin günlük rutinleri, çocuklar derken evden dışarı adım atmaya ya mecalimiz olmuyor ya da canımız istemiyor. İşte tam burada evin konforunda, istediğimiz şartlar ve uzunlukta meditasyon bizim için bir kurtuluş, bir dinlenme molası olarak hayatımızda büyük bir fark yaratabilir.

 

Meditasyon İçin Özel Hazırlık Yapmak ve Özel Eşyalar Gerekli midir?

Aslında meditasyona başlamak için özel bir hazırlık gerekmez. Sakin ve mümkün olduğunca sessiz bir yer tüm ihtiyacımız görecektir. Fakat biz zamanla neden kendimize daha konforlu ve özel bir meditasyon rutini edinmeyelim deği mi ? Bunun için bazı ihtiyaçlar var ve şimdi onlardan bahsedeceğiz

EVİNİZDE MATINIZI İSTEDİĞİNİZ ZAMAN KOYABİLECEĞİNİZ BİR ALAN OLUŞTURUN.

Evinizde belli bir alanın olduğunu bilmek üşenme ya da erteleme durumunu ortadan kaldırdığı gibi zamanla huzurlu alanınızda yoga programınız bir ritüele dönüşmeye başlayacaktır.
Öyle çok büyük bir alana gerek yok, yoga matının yaklaşık plaj havlusu büyüklüğünde olduğunu unutmayın. Yoga yapmak için ihtiyacınız olan tek şey vücudunuz olsa da bazı destekleyici ekipmanlar keyif ve konforunuzu artıracaktır.

YOGA MATI

Başlangıçta rahat edebileceğiniz biraz sert bir zeminde evde yogaya başlayabilirsiniz. Ama ilerleyen zamanlarda bir yoga matı size ait bir yoga köşesi keyfi için çok daha iyi olacaktır. Bir çok farklı markanın farklı ihtiyaçlara göre serileri mevcut .Başlangıçta 4mm ile 6 mm arasında kaliteli materyalden uygun bir yoga matı ihtiyacınızı karşılayacaktır. İlerleyen zamanda pratiğinizle birlikte ihtiyaçlarınıza da farkındalığınız artacağı için yüksek fiyatlı matlar arasından seçim yapmak isteyebilirsiniz.

EVİNİZDE MATINIZI İSTEDİĞİNİZ ZAMAN KOYABİLECEĞİNİZ BİR ALAN OLUŞTURUN.

Evinizde belli bir alanın olduğunu bilmek üşenme ya da erteleme durumunu ortadan kaldırdığı gibi zamanla huzurlu alanınızda yoga programınız bir ritüele dönüşmeye başlayacaktır.
Öyle çok büyük bir alana gerek yok, yoga matının yaklaşık plaj havlusu büyüklüğünde olduğunu unutmayın. Yoga yapmak için ihtiyacınız olan tek şey vücudunuz olsa da bazı destekleyici ekipmanlar keyif ve konforunuzu artıracaktır.

YOGA BLOĞU YOGA KEMERİ ya da KAYIŞI – MEDİTASYON MİNDERİ – BOLSTER

Yoga bloklarını, minderleri ve kayışı bir çok pozda destekleyici olarak kullanabilirsiniz.Henüz bir blok edinmek istemezseniz bir çift çocuk ayakkabı kutusu ya da kalın kapaklı kitaplar iş görebilir.Kemer yerine bir bornoz kayışını bolster ve minder yerine de evinizdeki minderleri kullanabilirsiniz.

HER GÜN YOGA İÇİN KENDİNİZE BİR ZAMAN BELİRLEYİN

Çoğumuzun bir rutin yakalaması zor biliyorum. Gündelik işlerden kendimize vakit ayırmakta zorlanırken rutin bir zamanı nasıl belirleyebiliriz dediğinizi duyar gibiyim. Uygun süreleri ve zamanı bulmak biraz gözlem birazda sabır istese de sonucu istikrarlı “evde yoga” pratikler olacaktır. Minimum 10 dakika olacak şekilde kendi yaşam tarzınıza en uygun ve sürdürülebilir olacak bir zaman dilimi belirleyin.
Bu kimi zaman sabahın erken saatleri olurken kimi zaman çocuklar uyuduktan sonraki bir 30 dakika olabilir.
Her gün stüdyo dersleri gibi 1 saat, 1 saat 15 dakikalık pratikler yapmak gibi hedefler yerine gerçekçi olun ve bunun size özel zaman dilimi olacağını unutmayın!

ZAMAN ÇİZELGENİZE MÜMKÜN OLDUĞUNCA SADIK KALIN

Her gün planladığınız süre ve zamanda yoga yapmaya özen gösterin. Bu süre içinde sadece savasana’ya uzansanız bile mattan ayrılmayın.
İlham alacağınız kaynaklar ve kişilerle iletişim içinde olun!
Yoga ile ilgili kitap okumak, ilham verici yaşam öykülerini dinlemek, eğitmenlerin pratiklerini izlemek ve hatta gün içinde kısa da olsa bir yakınınıza ritüelinizden bahsetmek evde yoga pratiğinize bağlılığınızı arttıracaktır.
İlham, motivasyon panoları, listeleri oluşturun, kitapla okuyun! Zamanla Evde Yoga Nasıl Yapılır sorusuna kendi yanıtlarınız oluşmaya başlayacak.

BİRAZ İLERLEDİĞİNİZDE MUTLAKA PROGRAM OLUŞTURUN.

Eğer bir eğitmen değilseniz matın üstünde bir akış pratik etmeye çalışmak zor hatta mümkün olmayabilir.
Çok şanslıyız ki artık online olarak ulaşabileceğimiz evde yoga yapabileceğimiz her seviyeden birçok video mevcut.
Her gün pratik etmek için nefes, meditasyon ve asana (duruş) pratiği içeren seviyenize uygun videolarla programınızı oluşturun ve takip edin.

 

Bir program oluşturmak gözünüzü korkuttuysa, 21 Gün boyunca benimle birlikte Yoga felsefesi ve Pratiği ile iç içe olacağın online programlara katılabilir ve kendi programını yaratmak için ihtiyaç duyduğun destek ve motivasyonu alabilirsiniz.

Evde Yoga yapabilmeniz için Online Yoga Programı

https://www.youtube.com/watch?v=6OpSKEHryF0&feature=emb_title
KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN 🙂

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR