irest meditasyonu

iRest Meditasyonu Nedir?| iRest® Yoga Nidra

Konu Başlıkları

iRest meditasyonu, modern günlük yaşam için tasarlanmış kanıta dayalı ve uygulaması oldukça basit bir meditasyon şeklidir.

Bütünleştirici Onarıcı anlamına gelen iRest meditasyonu, bireyleri bütün, sağlıklı benliklerine geri döndürmeyi amaçlamaktadır.Düzenli olarak uygulandığında iRest, mevcut durumunuz ne kadar zor olursa olsun hayatınızın her anını sarsılmaz bir huzur ve esenlikle karşılamanızı sağlar.

Geleneksel yoga öğretilerinin ve felsefesinin temelleri üzerine inşa edilen iRest® Yoga Nidra, bu değerli uygulamaları günümüz hayatına daha erişilebilir, evrensel ve uygulanabilir hale getirmenin bir yolu olarak Richard Miller tarafından geliştirildi.

Meditasyonun etkilerinin mat üzerinde ya da meditasyon sırasında değil, iç huzurun gerçek ve capcanlı  pratik edildiği, hayatın içinde, ilişkilerinizde de yanınızda olduğu bu meditasyon tekniği; sağlık merkezleri, okullar, toplum merkezleri, yoga stüdyoları, ıslah evleri ve askeri hastaneler dahil olmak üzere dünya çapında binlerce insan tarafından çok çeşitli ortamlarda uygulanmakta ve öğretilmektedir.

iRest ayrıca  fiziksel, psikolojik ve ruhsal olmak üzere hayatınızın her seviyesinde sağlık ve iyileşmeye odaklanan bir keşif uygulamasıdır. 

Size irade, dayanıklılık huzur ve sakinliği deneyimleyebileceğiniz araçları verirken yaşınıza, kültürünüze, dininize ve felsefi yöneliminize saygı duyan bir şifa programı. 

Hayatın tüm zorlayıcı koşullarında, iRest yardımcı olabilir!

Huzur hepimizin gerçek doğasında var, bugünde, yaşadığımız anın içinde…

Onu deneyimleme potansiyeline doğuştan sahip olmamıza rağmen hayatın zorlayıcı koşullarında bunu nasıl yapacağımızı bilmiyoruz.Çünkü hayatımızda olan biten her şeye değiştirilmesi gereken şeyler olarak bakıyoruz.

iRest, bu huzuru ilk elden deneyimimiz olarak hissetmemizi sağlıyor.

iRest Meditasyonunun Faydaları Nerlerdir?

iRest meditasyon tekniği ile ;

  • Beden ve zihinde derin bir rahatlama sağlayabilir,
  • Stresi etkilerini ortadan kaldırabilir,
  • Uykusuzluğun üstesinden gelebilir,
  • İlişkiler ve kişilerarası sorunları çözebilir,
  • Travma, kaygı, korku öfke ve depresyonun üstesinden gelme sürecini destekleyebilirsiniz.
  • Sadece fiziksel beden seviyesinde değil aynı zamanda zihinsel, duygusal ve ruhsal seviyelerde de dinlenmiş ve bütünlük hissedebilirsiniz.
    Ayrıca iRest meditasyon deneyimini derinleştirerek yaşam boyu bir alışkanlık haline getirmenin yanı sıra, yaşamın gizemini çözmek ve “Ben kimim?”gibi sorulara cevap vermek için kişisel meditatif araştırma sürecine de teşvik eder. 

iRest meditasyonunun temelleri

iRest meditasyonu’nun temelleri yoga nidra’ya dayanıyor.

Nidra Sanskrit dilinden çoğunukla “uyku “ olarak çevrilen bir kelime.Bu sebeple Yoga Nidra’da Yoga Uykusu olarak çevrilebiliyor.

Nidra’nın bir diğer çevirisi de “Tüm bilinç durumlarında” demek.

Bu çeviri gerçek yoga nidrayı karşılıyor.

Yoga Nidra Tüm bilinç durumlarında farkındalığı sürdürmek demek.

iRest meditasyonu Yoga Nidra’nın modern bir şeklidir.

Klasik Yoga Nidra genellikle kutsal semboller gibi belirli imgelerin görselleştirilmesini içerir. Diğer yandan iRest Yoga Nidra, meditasyon deneyimi boyunca size rehberlik eder, ancak ortaya çıkan her şeyi gözlemlemeniz için size davette bulunur.

iRest, zihninizin belirli bir şeye odaklanması gerektiğini empoze etmek yerine, zihnin mevcut olana odaklanması için bir davet olarak sunulur.An be an tamamen mevcut olmayı öğrenmek, dikkatinizin kalitesini ve hayatınızın her yönünü dönüştürebilir.

iRest’in uygularken uyuya kalsanız bile size fayda sağlayacak bir tür farkındalık meditasyonu olduğunu biliyor musunuz?

İRest sırasında, alıcı bir derin gevşeme durumuna girersiniz. Uygulama hareketsiz kalarak vücudun farklı bölgelerinde farkındalığınızı dinlendirdiğiniz bilincin dönüşümü ve nefes farkındalığı aşamalarını içerir.Uygulamanın aşamaları, beyni farklı beyin dalgası durumlarından geçirir; betadan (bilinçli, aktif) alfa’ya (gevşeme), theta’ya (hafif uykuda aktiftir, çoğunlukla yarı uykulu hal ve uyku arasında kısaca deneyimlenir), deltaya (derin uyku). İRest’te, özellikle uykuya dalmadan hemen önce zihnin uyanık olduğu ve bedende dinlenmenin olduğu noktalarla ilgilenilir. Bu durumda, bilinçaltına erişilirken derin şifa gerçekleşebilir ve  dinlenirken zihin, duyumlar ve deneyimler arasında boşluk yaratabilirsiniz.

Harika olan ise , uygulamayı yanlış yapamayacağınızdır! Bir iRest uygulaması sırasında edindiğiniz deneyimler, şu anda bulunduğunuz  her hali destekler. Herkes ihtiyacı olan faydayı uygulamadan alacaktır.

Bu nedenle İrest Yoga Nidra Meditasyonu hakkında bilgi sahibi olmak entellektüel bir bilgidir ancak uygulamayı deneyimlemek gerçek bir keşif uygulamasıdır.

iRest Meditasyon Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

10 Adım iRest Protokolü, Yoga Nidra’ya dayalı, yetkili öğretmenleri tarafından uygulanan bir yöntemdir. Hayatınızın her anını bir sakinlik ve denge duygusuyla karşılamanıza ve selamlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu özel protokol, yoga ortamları, fizik tedavi, masaj terapisi, sosyal hizmet, klinik ve tıbbi kurumlar, alternatif veya bütünleştirici tıbbi uygulamaların yanı sıra iş içi eğitim ve iş esnekliği programları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda kullanıma sahiptir.

Bireysel ve Grup olarak uygulanabilir.

İresti uzanarak, oturarak ve hatta hareket halinde de uygulayabilirsiniz ancak en çok tercih edilen form rahat bir alanda uzanmak ya da oturmaktır.

Sonrasında sadece İrest Meditasyon öğretmeninin sesine kendinizi bırakırsınız.

iRest Meditasyonundan Fayda Sağlayabilir miyim?

Kendinize Sormanız Gereken Sorular ;

Vücudunuzun ve zihninizin en iyi şekilde çalışmasının yollarını buldunuz mu? 

Tüm gün boyunca odaklanmış, anda mevcut ve farkında kalabiliyor musunuz?

Stres ve acı gibi zorlayıcı duygular ve deneyimler dahil olmak üzere değişen günlük yaşam deneyimleri arasında huzurlu bir zihin durumunu sürdürebiliyor musunuz?

Bu sorulardan herhangi birine “hayır” cevabını verdiyseniz, büyük olasılıkla iRest Meditasyonundan yararlanacaksınız.

Ve tüm sorulara “evet” cevabını vermiş olsanız bile, hala İrest ile yaşamın gizemini çözmek ve “Ben kimim?”gibi sorulara cevap vermek için kişisel meditatif araştırma sürecine başlayabilirsiniz.

 

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR