keçi sütü peyniri

Keçi sütü ile yoğurt ve peynir yapımı ♥

Konu Başlıkları

[vc_row][vc_column][vc_column_text]İstanbul’da yaşarken marketten günlük sütümü alır, kendi yoğurdumu mayalardım. Kıbrıs’ta günlük sütler ile tüm denemelerim fiyaskoyla sonlanınca (sanırım sütlerde su vardı) denemeyi bırakmıştım.

Geçen gün ofiste muhasebedeki arkadaş bir çiftçiden keçi sütü aldıklarını söyleyince hemmen abonesi oldum hatta yumurta da istedim.

♥Süt bulmuşum hem de en faydalı keçi sütü kaçırır mıyım?

Geçtiğimiz hafta ilk denememi gerçekleştirdim, bu hafta ikinci defa daha başarılı olunca sizinle de paylaşmaya karar verdim! Ve en çok sorulan soruya da mutlulukla yanıt veriyorum kötü bir kokusu yok.

Gerçekten harika!

Keçi Yoğurdu Yapımı;

  • Keçi Sütü baya kıvamlı ve koyu renkli geldi.
  • 5 lt sütü süzüp kaynatmaya başladım o esnada hafif bir koku oldu.
  • Kaynadıktan sonra 10-12 dk daha kaynatıp altını kapattım.
  • Çok fazla kaynatarak besin değerini azaltmak istemedim.
  • Sonrasında 2 lt yoğurt için ayırdım.

Serçe parmağım sütün içinde hafif ısırılıncaya kadar ısısının düşmesini bekleyip 2 YK inek yoğurdu ile mayaladım.

Ağzını yarım kapatıp sardım. 4-5 saat sonra üstünü açıp, suyunu iyice çekmesi için kağıt havlu örtüp bir gece buzdolabında beklettim.

İkinci denememde kağıt havlu olayı hoşuma gitmediği için koymadım.

Ama çok da gerek yokmuş galiba taş gibi bir yoğurt oldu.

 

Keçi Peyniri Yapımı

Çökelek ve Lor tariflerinden esinlenerek iki defa denediğim peynirin ikisi de güzel oldu ama biraz farklar var o yüzden damak tadınıza göre seçebilesiniz diye iki deneyimimi de paylaşıyorum.

Tarif-1

İlkinde 2lt keçi sütünü kaynatıp içine yaklaşık 1 su bardağı keçi sütüyle yaptığım yoğurttan ekledim ve yarım limonun suyunu sıkıp hafifçe karıştırdım .Kesilmeye başlayınca altını kapattım ve iyice sarı suyunu bırakmasını bekledım.(gozume az kesilmiş gozuktu dıye cok az daha limon suyu sıktım).Hiç tuz koymadım ama tuzlu isterseniz yogurdu ekledıkten sonra tuzu da eklemelisiniz.Süt tamamen kesilince tülbente süzüp üzerine agırlık koyup soguyana kadar bekledım.Yaklaşık 4 saatın sonunda tekerlek kaşar kıvamında keçi peynirim hazırdı.Kalan sarı suyu da bıraz yogurt ekleyıp miss gibi ayran yaparak değerlendirdim♥

İkinci denememde kaynattığım keçi sütünden yaklaşık 1,5 lt cam şişeye içmek için ayırdım kalan 1,5 litreyede yarım limon sıkıp (yoğurt sadece mayaya yetecegı ıcın sadece limon ve tuz ile kestirdim) sütün kesilmesini bekledim sonra ilk denemedeki gibi peynirin suyunun suzulmesini bekleyip buzdolabına aldım.Kıbrısta havalar ısınmaya başladıgı ıcın bakterı uremesın dıye buy suzdurmeyı de artık buzdolabında yapacagım.

İki peynirin tadları neredeyse aynı ama yoğurtla yaptıgım daha kremsi bir tada sahipti.Sadece limon oldugunda bıraz limon esasnsı gelıyor ki o da değişik ,hiç fena değil .Belkı fazla koyuyorum bılemiyorum.Denemelerim devam edecek ,elbet optimum reçeteyi yakalayacagım ama şimdilik peynırımle çok mutluyum ♥

El yapımı ev yapımı olması kafi ,değil mi:)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR