Meditasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Meditasyon 101| Meditasyon Nedir Nasıl Yapılır? S.S.S

Konu Başlıkları

Meditasyon 101’de Meditasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Ve  Sıkça Sorulan Sorular var. Meditasyon nasıl yapılır?

Başlangıçta meditasyona nereden başlayacağını bilememek , zihni durdurmaya çalışma çabası , düşünceler arasında kaybolup gitmek pratiklerin istikrarını en çok bozan etkenler oluyor.

Ama Unutmayın Meditasyon ve Zihin “ustalaşmak” değil “birlikte yol alabilmeye başlamak” için bile ciddi ve düzenli bir pratik benimsememizi istiyor.

MEDİTASYON NEDİR? 5 ADIMDA MEDİTASYON NASIL YAPILIR?

Meditasyon deneyimlerken zihnimi susturamıyorum!

Zihin irademiz dışında fikir üreten bizi geçmişle ve gelecekle sürekli meşgul eden bir mekanizma. Bizse onu kontrol etmeye çalışan hatta ve hatta durdurmaya çalışan iyimserleriz.

Hiç hareket etmeye çalışan bir arabaya binmeye çalıştınız mı?

Aksiyonla haşır neşir değilseniz hiç birinizin bu soruya evet dediğinizi düşünmüyorum.

Zihnimize yaklaşırken de başlangıçta olmamız gereken mesafe gözlemci olmak.

Ağlayan bir bebeği kucaklar gibi düşünceleri kucaklamayı , şartlar ne olursa olsun sabır ve şefkatle gözlemlemeyi sürdürmeliyiz.

Ne geçmiş ne de geleceği değil An’da kalarak , düşüncelerin kendi sürecinde ortaya çıkıp , olgunlaşıp sonra akıp gitmelerine izin vermeliyiz.

Anlatması basit ama uygulaması o kadar kolay değil! Kesinlikle!

Meditasyon 101 | Meditasyonda Nasıl Oturulur?

Zihin türlü şımarıklıklarla direnmeyi sürdürecek.

Unutmayın biz kendimize farkındalığımızı arttırmadıkça o bizi , bizden iyi tanıyor!

Meditasyon Nedir Nasıl Yapılır

SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Meditasyon sırasında nefes alıp verme konusunda o kadar kontrolcü oluyorum ki kendimi nefese konsantre olmuş değil de daha çok nefesi kontrol ediyormuş gibi hissediyorum.Nefesimi nasıl akışa bırakabilirim?

Nefesle birlikte olmak kolay değildir.Başlangıçta nefesi ayrı bir şekilde pratik etmek daha sonrasında meditasyon pratiği sırasında nefese konsantre olabilmeyi kolaylaştıracaktır. Doğru nefes alıp vermek ve bunu endişeye dönüştürmek yerine nefesi hissetmeye odaklanabilirsin. Nefesin başladığı noktaya bir sonraki nefese ve bıraktığın noktaya dikkatini verebilirisin.

2.Meditasyon yaparken düşünmeyi bırakamıyorum.Meditasyon yaptıkça düşünceleri kontrol etmem gerekmez mi?

Meditasyonun amacı düşünceleri yok etmek değildir.Meditasyon pratiğinde araştırdığımız düşünceler arasında kaybolmak ve düşünceleri arasındaki farktır. Düşüncelerini durdurmaya çabalamak yerine düşüncelerinle olan ilişkilerine farkındalık getirmeyi niyet edebilirsin.Zamanla pratiklerinde niyetinle evrilecek ve dönüşecektir.

3.Pratiklerimi yaparken bir süre sonra çok iyi hissetmeye başladım ama daha sonra sanki hiç pratik yapmamışım gbi konsantre olamamaya başladım.Bu şekilde sürekli başa dönüp hiç ilerleme kaydedemeyecek miyim?

Her duyumuz, her duygumuz an be an değişiyor.Ve yaşadığımız her deneyim geçicidir.Güzel olarak nitelendirdiğimiz durumlarda bu üzücü bir haber olsa da kötü anların da geçici olduğunu bilmek aslında rahatlatıcıdır.Bu gerçeği benimseyerek , en yoğun meditasyonun ve en kötü meditasyon deneyiminin bile  yararlı oldugunu hissedebilirsiniz.Duygu ve düşüncelerin akışını gözlemlemekte bu gerçeği benimsemenizi kolaylaştıracaktır.

4.Meditasyon pratiklerim sırasında çoğunlukla huzursuz hissediyorum.Bu durumu yenmeye çalıştıkça daha da huzursuz olmaya başlıyorum.Ne yapabilirim?

Yapman gereken ilk şey, huzursuz hissetmeye pratik sırasında ne yüklediğinize bakmaktır. Böyle hissetmemeliyim. Bu iyi değil. Kontrolden çıktım. Ben hariç herkes başarıyor Keşke daha güçlü olsaydım Keşke daha sabırlı olsaydımDaha mutlu olsaydım böyle hissetmezdim…. Her şey yolundayken ve enerjimiz yüksekken bu tip yargılardan kurtulmak kolaydır. Kendine huzursuzluğu ortadan kaldırmak adına koşul koymak yerine, bu düşüncelere ve ortaya çıkan duygulara eşlik eden fiziksel duyumları gözlemlemeyi dene; onları farket ve isimlendir. Belki de huzursuzluk, başka bir hayal kırıklığı, can sıkıntısı, korku ve  sıkıntıdan ibarettir.Bu keşif zihnini kaplayan huzursuzluk sisinin dağılmasını sağlayacaktır.

5.Meditasyon pratiği için oturduğumda meydana gelen fiziksel rahatsızlığı dikkate almalı mıyım yoksa nefese konsantre olmaya devam ederek göz ardı mı etmeliyim?

Öncelikle pratiğe başlamadan önce bir süre rahatlığınızı deneyebilirsin.Ama çoğunlukla bu tip fiziksel hisler belli bir zaman sonra oluşmaya başlayabilir.Bu hislerle mücadele etmek pratiğini olumsuz etkileyecektir.Bu rahatsızlık çok fazla ise pozisyonunu değiştirebilirsin.Zamanla fiziksel olarak bedeni meditasyonlara hazırladıkça , duyuları geri çekmeyi başardıkça bu şikayetler azalarak yok olacaktır.

6.Yürüme meditasyonu yaparken , etrafımda olup bitenleri fark etmeden ilerleyemiyorum.Ne yapmalıyım?

Yürüyüş sırasında dikkatin bir şeye kayıyorsa durup dikkatini ona yöneltebilirsin.Bu kuş sesi , çocuk parkında bir oyun ya da kırık bir taş olabilir.Bu çevrene farkındalığını arttıracaktır ancak pratiğin her 30 saniyede bir bölünüyorsa bunun için bir denge kurabilirsin.Sessiz dış uyarıcılardan en az etkılenecegın bir alan seçmek başlangıç icin ıyı bir çözüm olabilir.

7.İstikrarlı bir pratik rutini oluşturmak için çok zor zamanlar geçiriyorum.Hayatımda çok şey oluyor hepsi de kontrolum dışında gerçekleşiyor.Düzenli pratik yapsam çok faydasını göreceğim bundan da eminim ama bir türlü istikrarı yakalayamıyorum.Bir önerin var mı?

Aslında meditasyon tekniklerinin bir çoğunu günlük hayata adapte edebilmek mümkün.Bu pratiği her gün almanız gereken bir doz ilaç gibi düşünüp mutlaka zaman ayırarak başlarda biraz kontrolü ele alabilirsiniz. Her Gün 5 dakikanızı ayırın ve mutlaka uyun.Bir süre sonra yapabildiğinizi farkettikçe kontrol yerini rutine ardından da ritüele bırakacaktır. https://youtu.be/BO6op_AORew

 

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR