Meditasyonda Nasıl Oturulur

Meditasyon 101 | Meditasyonda Nasıl Oturulur?

Konu Başlıkları

Daha önce meditasyon deneyiminiz olmuş ya da olmamış olabilir.

Çoğunlukla meditasyon denilince gözümüzde canlanan figür dingin bir ifadeyle yerde bağdaş kurmuş insan figürüdür.

Meditasyonda Nasıl Oturulur’a geçmeden önce biraz daha geri saralım…

Meditasyon Nedir?

Meditasyon kelimesi , ‘düşünmek’ anlamına gelen Latince bir terim olan “meditatum” dan türetilmiştir. Alışılagelmiş olarak zihni dinginleştirmek , kişinin zihnini dingin ve sulh içinde olduğu hale ulaşabilmek için pratik ettiği odaklanma teknikleri ve farkındalık geliştirme çalışmaları olarakta tanımlanır.

Meditasyonu kelimelerle ifade etmek aslına çok zordur.Çünkü meditasyon tüm bunların hatta zihnin de ötesinde bir durumdur.

Meditasyon , zihnimiz ve farkındalık üzerinde çalıştığımız manevi pratiklerdir.

Nasıl Meditasyon Yapılır?

Meditasyon yapmaya yeni başlayan biri için zihni tanımak kolay olmayabilir.

Başlarda meditasyon esnasında geçen süre zihnin sürekli aktif olma haline direnme çabasından öteye geçmeyebilir.

Ama düzenli pratikle zihni dinginleştirmek mümkündür.

Ve hep söylediğim sabır , şefkat ve istikrarla pratikleri sürdürerek Meditasyon deneyiminde derinleşebiliriz.

iRest® Meditasyonu Derin Dinlenme Atölyesi!

 

Meditasyonda Nasıl oturulur?  

Meditasyon sadece oturarak mı yapılır?

Meditasyonda Nasıl oturulurdan önce söylemem gerekir ki meditasyon hali için oturmak şart değildir!

Meditasyon uygulaması için bir çok oturuş şekli ile yerde ya da sandalyede oturmak ve uzanmak mümkün. Hatta hareketli halde meditasyon hali de mümkün ama burada Meditasyon halini deneyimlemek için yaptığımız meditasyon pratiklerinden konuşuyor olacağız.

İlk gün deneyimlerinizde uyuya kalma durumunun önüne geçmek için oturmanızı öneririm.  

  • Öncelikle ellerinizin yerini önemsemeksizin yere bağdaş kurar gibi oturmayı deneyimleyin.
  • Kuyruk sokumunuzun altını bir minderle destekleyebilirsiniz.
  • Rahat ettiğiniz pozisyonu belirlediyseniz şimdi omurganızı uzatmayı deneyin.
  • Tepe noktanızdan su döküldüğünde yeryüzüne ulaşabilecek akışkan bir pipet gibi olmayı araştırın.
  • Omurganız kuyruk sokumunuzdan tepe noktasına kadar doğal kıvrımını koruyabiliyor mu? Dikkatinizi bir süre omurganıza taşıyın.
  • Omuzlarınızı nazikçe geriye alın ve gevşetin.Kulaklarınıza çekerek ya da çok fazla geriye çekip göğüs kafesini öne kabartır gergin bir duruşta kalmayın.
  • Çenenizi bakışlarınız matınızın önüne düşecek şekilde çok hafif göğüs kafesine yaklaştırın.

Peki şimdi Ellerimi nereye koymalıyım?

Meditasyonda Nasıl oturulur sorusundan sonra en çok karşılaşılan çekince Ellerimizin Yeri olabilir.

Ellerinizi en rahat edeceğiniz şekilde gevşek bırakmanızı öneririm.Oturuşunuzun biçimine göre avuç içlerinizi dizlerinin üzerine yerleştirebilirsiniz.Avuçlarınızı yukarıya bakacak şekilde iç içe alıp göbeğinizin önünde gevşek bırakabilirsiniz.

Tüm bunları denemenize rağmen fiziksel olarak size uygun bir oturuş değilse lütfen bir sandalye üzerinde tüm adımları yeniden deneyimleyin.

Gözlerimi kapatmam şart mı?

Gözlerinizi kapatabilirsiniz ancak bu rahatsız hissettirecekse Ardha Drishti yani yarım odak ile göz kapaklarınızı hafifçe birbirine yaklaştırabilirsiniz de.

Meditasyon oturuşları

Meditasyona hazırlanırken vücudumuzda çok fazla ağrı ve acı , aklımız çok fazla huzursuzsa tam anlamıyla yerleşmemiz imkansızdır.

Uzun ya da kısa süre için de olsa meditasyon yapacağımız pozisyona yerleşmemiz için güçlü kaslara , sağlıklı eklemlere ve dayanıklı – esnek bir gövdeye sahip olmalıyız.

Bu noktada Yoga eğitmeni olarak Yoga Perspektifinden, Yoga Öğretisinde Meditasyonun yeri ve Yoga Asana Pratiklerinden bahsetmek istedim; Yoga dendiğinde akla her ne kadar esnek pozlar , lotus oturuşu , dayanıklı kişilerin yaptığı duruşlar gelse de Asana’lar (Beden Pratikleri ) Yoga yolculugumuzun sadece 1/8’i kadardır.( Bu oranı bir önemlilik ölçüsü değil bütünselliğe dikkat çekmek için verdiğimi hatırlatmak isterim.)

Yüzlerce yıl önce olduğu kadar bugün de etkili olan eski bir Hint vücut ve zihin sistemi olan “Yoga” insanın kendini keşfetmesine yönelik yaşayan bir gelenektir.Hindistan’ın klasik dili olan Sanskrit dilinde , “bir araya gelmek ya da bağlanmak “ anlamına gelen “yuj “kökeninden gelen yoga sözcüğü “birlik” demektir.

Yoga yapmak zihin, beden ve ruhu uyum içine sokar ve bir araya getirir.Kişinin kendisiyle bağ kurmasını sağlar.

Ashtanga (sekiz kol, basamak) Yoga, Patanjali’nin yazdığı yoga sutralarında geçen 8 basamaklı, Etik, duygusal, zihinsel ve ruhsal öğretileri kapsayan bir sistemdir.

Bu yoga sisteminin 8 temel ilkesi hemen hemen diğer tüm sistemler içinde geçerlidir.Bu sekiz ilkeden sonuncusu Samadhi Saf birlik bilinci halidir.

Meditasyon bu noktaya gelmemizi sağlayan araçlardan bir tanesidir.

Genel olarak mattaki pratiğimizin ve yaşam tarzımızın ahlaki ve etik kaideler olan Yama ve Niyamalar ile de inşa edilmesi gerekmektedir.

Ardından diğer adımlar olan Doğru nefes ve konsantrasyon / meditasyon adımları gelecektir. Ancak adımlar sıralı olmak zorunda değildir.İç İçe bütünsel bir süreçtir.

Bu Neden Önemlidir?

Asana’yı günlük yaşamımıza dahil etmenin asıl amacı, meditasyonda nasıl oturulur a hazırlanmak, meditasyon süresince uzun süre ve sessizce oturmak için zihin ,bedenin gücünü ve esnekliğini kazanmaktır. Asana pratiğimiz güçlü olduğunda, yaşam enerjimiz, vücudun kanallarından uygun yönde akar ve çeşitli sistemlerin (dolaşım, sindirim, boşaltım, solunum) zahmetsizce ve verimli çalışmasını sağlar. Bedende biriken duygular, hisler, sadece fiziksel olmayan toksinler de dağılmaya çözülmeye başlar. Bu sayede beden artık meşgul etmeyi bırakır , destekleyici pozisyonuna bürünür.

Bu şartlarda da meditasyon için gereken diğer basamakları uygulayabilmek kolaylaşır. Bu gün Meditasyon Pratiğinize bir de bu açıdan yaklaşın! Yerde oturmayı günlük hayatta sandalyeye oturmayı alışkanlık etmiş bir birey olarak itici ya da rahatsızlık verici buluyor olabilirsiniz.

Ama bugun kendinize bunu deneyimlemek için şans tanıyın!

Bütünleştirici Yoga ve Meditasyon Kursları

 

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR