Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

MEDİTASYON NEDİR? 5 ADIMDA MEDİTASYON NASIL YAPILIR?

Konu Başlıkları

 

Meditasyon nedir ? Meditasyon yapmak bize ne kazandırır ? Meditasyon Yapmak Günah mıdır? ve son olarak 5 Adımda kolayca nasıl meditasyon yapılır ? Meditasyon hakkında tüm detayları ile yazımızda inceleyeceğiz. Keyifli okumalar…

Meditasyon Nedir?

“Meditasyon nedir?” diye sormadan önce  sanırım “Meditasyon ne değildir?” sorusundan bahsetmek başlangıç için daha net bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Öncelikle başlıklar halinde “Meditasyon Ne Değildir?” sorusunu cevaplamaya çalışalım. Devamında “Meditasyon Nedir?” sorusunun cevabını ve yazının sonunda meditasyon tekniklerine dair önerilerimizle birlikte nasıl yapılacağını daha iyi anlayabileceğiniz videomuz var. Keyifli okumalar ve izlemeler.

Meditasyon Konsantrasyon değildir!

Konsantre olduğumuzda sürekli olarak dikkatimizi bir şeye veririz. Başlangıçta bu meditasyonu öğrenmek ve geliştirmek için size çok yardımcı olacaktır ancak meditasyonda yaptığımız bu değildir.
 
“Konsantrasyon bir eylemdir, istekli bir eylemdir. Meditasyon, irade dışı bir eylemsizlik halidir.”
OSHO

Meditasyon Yapmak Günah mıdır?

Meditasyonu sadece Budistler yapabilir !” tamamen yanlış bir algıdır. İslamiyet veya hangi semavi dine inanırsanız inanın ya da hiç birine inanmayın, meditasyonu yapabilirsiniz. Hatta geniş manada söylemek gerekirse, meditasyonu geçmişi, dini, inancı veya milliyeti ne olursa olsun, herkes yapabilir. Çünkü meditasyon bir ibadet ya da tapınma değil bir farkındalık hali oluşturma çabasıdır.

Meditasyon zihni durdurmak, hiçbir şey düşünmemek değildir.
Zihin bizim irademiz dışında hareket eder o yüzden zihni durdurmak mümkün değildir.
Meditasyon anında farkında olarak zihnimizden geçenlere gözlemci olarak bulunuruz, yargılamaz, etiketlendirmez ya da engellemeye çalışmayız. Meditasyon pratikleriyle zihni daha iyi anlarız.

Meditasyon gevşemek ve rahatlamak demek değildir!

Meditasyon pratikleri sizi rahatlatır, sakinleştirir, huzur hissi verir ve gevşetir. Ama bunlar meditasyonun olabilecek sonuçlarındandır.
Meditasyon zihni alfa frekansında tutmak değildir! 4 temel zihin durumu vardır. Bu durumlar Alfa, Beta, Gama ve Theta’dır. Beta, tüm günlük faaliyetlerimizi yaşadığımız ve gerçekleştirdiğimiz frekanstır. Alfa, Beta’nın hemen altındaki kişinin daha sakin daha barışçıl olduğu durumdur. Bu durum genellikle meditasyon hali olarak bilinir. Ama aslında Alfa beyin frekansında benliğimizin ve an’ın farkında olduğumuz anların toplamına meditasyon diyebiliriz. Yine aynı şekilde hiç bir hipnoz , trans hali vb. meditasyon değildir!
Meditasyon Ne değildir? Sorusuna cevap verdikten sonra asıl sorumuz olan Meditasyon Nedir ve Nasıl yapılır? sorusuna dönebiliriz.

Meditasyon Nedir?

Meditasyonu kelimelerle ifade etmek aslına çok zordur. Çünkü meditasyon tüm bunların hatta zihnin de ötesinde bir durumdur. Meditasyon, zihnimiz ve farkındalık üzerinde çalıştığımız manevi pratiklerdir.

Meditasyon kişinin kendini, zihnini tanımaya anlamaya başladığı bir yolculuk diyebilir miyiz?

Çocukluğumuzdan beri bize dış dünyayı tanımak, anlamak ve ilişkileri geliştirebilmek için yöntemler öğretilmeye çalışıldı. Ama iç dünyamızı, zihnimizi ve kendimizi tanımak konusunda son derece donanımsız büyüdük öyle ki karşımızdakini anlamakta kendimizi anlamaktan daha başarılıyız.
Hayattaki birçok şey bizim kontrolümüz dışında gelişir, ancak eylemlerimiz ve kendimizi içinde bulduğumuz durumlara nasıl cevap vereceğimiz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak mümkündür. Bunu yapmak için, zihnin nasıl çalıştığı ve nasıl olduğu konusunda farkındalık yaratmamız gerekir. Ve hiçbir şey farkındalığı meditasyondan daha iyi geliştiremez. Düzenli pratiklerle meditasyon kişinin kazandığı farkındalıkla zihnini ve kendini anlamaya başladığı bir yolculuğa dönüşecektir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon yapmaya yeni başlayan biri için zihni tanımak kolay olmayabilir.
Başlarda meditasyon esnasında geçen süre değerli Bora Ercan‘ın “Zihnin Oynaşmaları” diye tanımladığı zihnin sürekli aktif olma haline direnme çabasından öteye geçmeyebilir.
Ama düzenli pratikle zihni dinginleştirmek mümkündür.
Ve hep söylediğim sabır, şefkat ve istikrarla pratikleri sürdürerek meditasyon deneyiminde derinleşebiliriz.

Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda Meditasyon Önerisi

Rahat bir yere oturun, kuyruk sokumunuzun altını bir minder ya da battaniyeyle destekleyebilirsiniz. Gözlerinizi kapatın, mümkünse burundan rahat nefes alıp yine burundan bırakın. Burundan nefes, meditasyonda özel bir öneme sahiptir. Bunun detaylarını ilgili yazımıza tıklayarak daha sonra okuyabilirsiniz ( “Neden Burundan Nefes Alıp Vermeliyiz?“)

  1. ADIM :Dikkatinizi nefesi alıp bırakırken vücudunuzun tepkilerine verin.
  2. ADIM : kontrol etmeye çalışmayın sadece gözlemleyin.
  3. ADIM: Göğsünüz, omuzlarınız, göğüs kafesiniz, karnınız…
  4. ADIM: Ne hızına ne yoğunluğuna dikkat etmeden sadece nefesi gözlemleyin,
  5. ADIM: Zihniniz sizi zorlamaya başladığında dikkatinizi yeniden nefesinize getirin.

Başlangıçta 2 ya da 3 dk. ile başladığınız bu meditasyon pratiğini her gün yapmaya çalışarak süresini ve aldığınız verimi gün gün arttırabilirsiniz.

Yönlendirmeli Meditasyonlar Nedir? Ne işe yararlar?

Meditasyon yapanların en çok tercih ettiği meditasyon pratiklerinden bir tanesi de Yönlendirmeli Meditasyonlardır. (Tüm detaylarıyla öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz )

Yönlendirmeli meditasyon; bir yoga eğitmeni ya da rehberin sesli yönlendirmeleri eşliğinde gelişen bir konsantrasyon halidir.

Birkaç dakika ya da birkaç saat olabilir. Süre önemli değildir. Her iki durumda da amaç zihinsel, ruhsal ve fiziksel gevşeme sağlamak, konsantrasyon pratiği yapmaktır.

iRest Meditasyonu Nedir?| iRest® Yoga Nidra

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR