Neden Burundan Nefes Alıp Vermeliyiz?

20180627_141435_0001

Konu Başlıkları

Bedende nefes alış verişi için en uygun sistem burundur.
Burun içindeki kıllar, mukuslu yüzey ve bu yüzeye yakın alanlarda kılcal damarlar havada bulunan partiküller için filtre görevi görür. Nefes alırken istenmeyen partiküller bu yapılar sayesinde bedene girmeden burunda tutulurlar. Nefes verirken ise tutuluş olan partiküller tekrar dışarıya atılırlar…
Bu şekilde ciğerlere ve bedene temizlenmiş havanın girmesi sağlanır.

Hava burundan geçerken ciğerler için uygun nem sağlanır. Örneğin ağızdan nefes alındığında hava ağız yolu üzerindeki nemi alıp götürecektir. Bu durumda ağız yolu her türlü enfeksiyona açık bir hale gelecektir.

Ağızdan nefes alanların genellikle dudakları çatlamaktadır, dillerinde kuruluk oluşmaktadır, geceleri horlama, uyku apnesi , reflu ve kronik olarak farenjit ve bronşite gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.
Burundan nefes alıp verildiğinde hava ciğerlerin istediği oranda ısıtlır veya soğutulur.

Burundan nefes alırken ciğerlerin en alt bölümlerine kadar nefes gönderilir, oksijen dokulara yüksek oranda taşınır. Daha fazla hava alınması ve ciğerlerin tamamının dolması sağlanır. Burundan nefes verilmediğinde ciğerler tam boşaltılamaz, tam boşaltma sağlanamadığı için ciğerler nefes alışta tam dolmaz.
Doğru nefes derin alınan ve yavaş verilen nefeslerle gerçekleştirilir. Burundan nefes alınırken de verirken de hava uzun ve dar bir yol kullanır ,bu da nefes verişinin yavaşlamasını sağlar.

Burundan derin nefes alip veren kisi huzurlu, mutlu ve rahat olur.

RENKLERLE BENDEN BANA

8 HAFTALIK ONLINE DÖNÜŞÜM PROGAMI​

Çağla Yılmaz Bayar ile

Matın üzerinde ve matın dışındaki hayatınız da da hissedeceğiniz,  Yoga ile Dönüşüm Programı

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR