Nefes Neden Önemli?

nefes neden önemli

Konu Başlıkları

  Nefes neden önemli, doğru nefes almanın neden bir çok öğretideki meditasyonda temel olduğunu ve neden bu kadar vurgulandığını merak ediyor olabilirsiniz.

“İyileşme süreci dikkatlice nefes aldığımızda başlar.” Thich Nhat Hanh

 

“Nefes alma, bilinçli ile bilinçaltı arasındaki, beden ve zihin arasındaki bağlantıdır. Aslında, bedenimizi ve zihnimizi kontrol edebilme ve yaşamlarımızı, karmamızı değiştirebilme yeteneği bu nefes almaya bağlıdır. Kişi nefes almaya, ya da daha özel olarak nefes almaya konsantre olmalıdır. ” – Taisen Deshimaru

Zen öğretmenlerinin çoğu nefesi  meditasyonda genellikle bir çapaya benzetirler.Zorlandığımızda ya da boğulduğumuzda nefes hayatın kuvvetidir.Hem meditasyon sırasında hem de günlük hayatta kaybolmamızı engeller.

Meditasyon sırasında nefes alıp verdiğimizde düşüncelerimiz de zihnimizde dolanmaya başlar.Ve zihnimiz daima çalışır , bu düşünce akışı kimi zaman bombalama hızına dönüşür.Bu hızı düşürebilme , düşünceleri yargılamadan , bırakabilme becerisi düzenli pratik ister.

Ve her gün pratik yapmak önemlidir.Bu noktada nefes en kullanışlı aracımızdır. Bir düşünceye çok fazla takıldığımızda bunu nefesi tutmak gibi düşünün.

Nefesimizi uzun süre tuttuğumuzda , ciğerlerimize oksijen gitmez ve gitgide gerginleşiriz. Ve yeniden nefes almazsak bayılırız. Düşünceler de bir bakıma aynıdır.

Onlara tutunup , genişlemelerine izin verdiğimizde , daha fazla hakim olmaya başlayıp bizi boğarlar.

Her geçen gün kendi düşünceleri tarafından boğulmayı kim ister ki!

Meditasyon sırasında yaptığımız seçim aslında bu! iRest Meditasyonu Nedir?| iRest® Yoga Nidra

Direnmek ya da Devam etmek.

Devam ettiğimizde her şey daha netleşir ve düşüncelerin hakimiyeti kaybolur.  

Nefesle devam ettiğimizde Neler olur?

Sabır ve irademizi arttırırız.

Zihnimizin sürekli dolaştığını ve aynı şeye geri getirilebildiğini fark ederek, tekrar tekrar odaklanma yeteneğimizi geliştiririz.

Neyi tecrübe edersek edelim, bastırmak veya kaçınmak yerine, hissettiğimiz şeyi kabul etme yeteneğimizi arttırırız.

Düşüncelerimiz ve zihnimiz daha sakin ve berrak olur.Dolayısı ile yaşantımıza huzur ve dinginlik gelir.Bu durgunluk ve sakinlik yaratıcılığımızı arttırır.

Sürekli olarak düşündüğümüz ya da endişelendiğimiz şeyleri farketmemize ,  bize yük olan , yardımcı olmayan kalıpları kırmamıza yardımcı olur. Öz farkındalığımız artar.

Nefes, zihnimiz, bedenimiz ve duygularımız arasındaki bir bağdır. Nefesimizi daha iyi farkettiğimizde, nasıl hissettiğimizi daha iyi anlarız. Bu, duygusal zekamızı geliştirmemize yardımcı olur.

Düşüncelerimize, duygularımıza ve dürtülerimize anında tepki vermemeyi öğrenerek, onlara yanıtımızı seçme konusunda daha büyük bir yetenek geliştiririz.

Hayatı daha iyi deneyimlememize, daha iyi dinlememize, her andan daha fazla şey öğrenmemize ve ne olduğunu düşündüğümüzden ziyade ne olduğuna dair bir şeyler görmemize yardımcı olur.

Yapmamız gereken tek şey, bunun gerçekleşmesi için zaman ayırmak. Nefes ve meditasyon pratiklerden keyif almanız dileğiyle….

 

RENKLERLE BENDEN BANA

8 HAFTALIK ONLINE DÖNÜŞÜM PROGAMI​

Çağla Yılmaz Bayar ile

Matın üzerinde ve matın dışındaki hayatınız da da hissedeceğiniz,  Yoga ile Dönüşüm Programı

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR