Yağ ile Temizleme Metodu, Çivi Çiviyi söker anlayışına benzer bir prensibine dayanır .Cildi temizlemek için kullanılan yağlar, cildin üzerindeki yağı çözerek temizler.Hem de kurutmadan , yağ dengesini bozmadan ve besleyerek!

OIL CLEANSING | Yağ İle Temizleme Metodu Nedir?

Konu Başlıkları

Yağ ile Temizlemek mi? Amaç yağlardan arındırmak değil miydi? Nedense hep parlamayan , köpük köpük iyice yıkanmış ,sağlıklı , yağlanmamış ve böylece sivilcelerden arınmış bir cilt fikri kazınmış zihnime.

Bu yüzden Oil Cleansing |Yağ ile Temizleme Metodunu ilk defa duyduğumda çok mümkün değil, benim cildim karma iyice yağlanır demiştim ama araştırmaya başladıkça , çok mantıklı , neden olmasın diye kendi yol haritamı çizmeye başladım.

Yağ ile Temizleme Metodu Nedir?

Öncelikle kısaca cildin yapısından bahsetmek istiyorum .

Cildimizin en üstünde fiziksel bariyer görevi gören bir katman vardır. Fiziksel Bariyer ciltte, yağlar, laktik asit, amino asitler ve cildin kendi nemlendirme faktöründen oluşan hafif asidik bir koruyucu tabakadır.

Bu tabaka cildi potansiyel tehditlerden , susuz kalmaktan ve bakterilerden korur.

Cildin fiziksel bariyeri, stres, diyet ve hatta toksik veya zararlı içerikler içerebilen sabunlu geleneksel temizleyici ve nemlendiriciler sonucunda pH seviyesinde bir dengesizlikle de zayıflayabilir.

Zayıflaması sonucunda da cildin dengesi bozulur , kuruluk ve dış etkenlere açık olmanın yanı sıra ciltte azalan faydalı yağların yerine daha fazla yağ gelir , akne ve gözenek problemleri başlar.

Kronik olarak bu döngüde olan cilt artık hücreleri yenileyemez , kuruluk , kırışma ve sarkmalar da meydana gelir.

Tüm bu problemlerle özellikle de akneyle mücadele sürecinde hep kurutma , yağdan arındırma işlemlerinden bahsedilir.

Ben uzun yıllar uyguladığım Yağ ile Temizleme metodundan sonra bunun doğru olmadığını kurutmak değil beslemenin gerekli olduğunu savunmaya başladım.

Yağ ile Temizleme Metodu Nedir?

Yağ ile Temizleme Metodu, Çivi Çiviyi söker anlayışına benzer bir prensibine dayanır. Cildi temizlemek için kullanılan yağlar, cildin üzerindeki yağı çözerek temizler.Hem de kurutmadan , yağ dengesini bozmadan ve besleyerek!

Zamanla cilt beslenmiş , yenilenmiş , esnek ve sağlıklı hale gelir ve akne problemi izler de yavaş yavaş yok olmaya başlar.

Bunu gerçekten deneyimlemiş biri olarak söylüyorum ki Rosacea akneli dönemimi bu şekilde atlattım .

Özellikle çenemde inanılmaz büyük sivilceler ve izleri kalmıştı.Zamanla azalarak yok oluyorlar.Doğru yağlarla bu metod bende çok iyi çalıştı.

Yağ ile Temizleme Metodun’a Nasıl Başlanmalı?

Yağ ile temizleme metoduna başlamak için ihtiyacınız olan şey yağ karışımı ve temiz havlu / bezler.

Uzun süredir bu metodu uygulayan biri olarak ben zaman zaman değişiklikler gösteren kendi sürecimden örnekler vereceğim .

Öncelikle doğru yağ karışımını ve oranını bulmaya çalışarak başladım.

O dönem doğal yağlara çok yabancı olduğum için bir sürü kavramla yeni tanışmış biri olarak kafam biraz karıştı tabi ve basit olarak en çok önerilen yağlar hangisi diye araştırmaya başladım.

En çok önerilen yağ Hint Yağı ve Cilde uygun Zeytinyağı ya da Jojoba Yağı.

Bu iki yağın kombinasyonunda dikkat edilmesi gereken karışımın cilt tipinize uygun oranlarda olması.

Daha önce Hint Yağ’ını hiç kullanmadıysanız yapısı çok farklı ve yapışkan gelebilir.

Ama gözünüz korkmasın asla cilt gözeneklerini tıkamaz ve sanıldığı gibi tüylenme yapmaz.

Uygun şekilde kullanıldığında cilde yapışarak nazikçe kalıntıları temizler , cildin elastikiyetini arttırır ve besler.

Çok az miktarda Hint yağını Jojoba yağı ile karıştırarak başlamanızı öneririm.Cildinizin durumuna göre eğer kuruyorsa Jojobayı artırabilir ya da fazla geliyorsa azaltabilirsiniz.

Normal Cilt için karışım yarı yarıya Hint yağı ve Jojoba yağı içerirken.

Kuru Ciltlerin Jojoba yağı gibi nemlendirici yağ oranını yüksek tutması gerekebilir.Yağlı ciltlerde de tam tersi.

Uygun yağ karışımını hazırladıktan sonra bu metod için günlük 3 tane temiz beze ihtiyacınız olacak.

Bu yorucu ya da uğraşması zor gözükse de gerçekten faydalarını gördükten sonra kendi pratik ayarlamalarınızı yapacaksınız.

Kullandığım havlu bezler…

Ben bir süre kuaför toptancısından manikür için kullanılan -kullan at -hazır havlulardan almıştım.

Ama kendimi işileştireyim derken doğaya verdiğim yıkım içim kemirdi.

Şu anda toplu halde satın aldığım mini el havlularını kullanıyorum ve haftalık olarak deterjan kullanmadan doğal temizleyicilerle çamaşır makinasında yıkıyorum.

Bu şekilde havlu ayarlayabilir ya da minik muslin bezleri kullanabilirsiniz.

En son kendiliğinden damlalığı olan koyu renkli bir şişe edinip karışımınızı bu şişede muhafaza etmenizi öneririm.

Ben az miktarda (her defasında 20ml lik şişeye ) hazırlayıp karışımı banyoda diğer yağları karanlık bir dolapta tutuyorum.

Yağ ile temizleme metodu nasıl yapılır?

  • Öncelikle ılık duru su ile yüzünüzü yıkayın , makyajınız olsa bile başka bir işlem yapmayın yağlar o işi de halledecek.
  • Ardından yağ karışımınızdan bir miktar alın ve nazikçe yüzünüze masaj yapın.
  • Göz makyajınızı da dahil ederek makyajınızı nazikçe dağıtın.Bu sırada dağılan makyajla suratınız renk paleti gibi gözükebilir=)
  • Çok fazla ovmadan sivilcelerin üzerinden çok çok hafif ,burun kenarı çene oyuğu gibi gözenekleri sorunlu bölgelerde daha fazla durarak 2-3 dakika kadar sürdürün.(Haftada bir ya da ayda bir süreyi uzatabilirsiniz, 20 dakika önerileri var ama bana günlük uygulama için hiç gerçekçi gelmiyor.)
  • Hazırda bulundurduğunuz 3 adet bezinizden ilkini sıcağa yakın suya batırın ve çıkarın iyice sıkın.Yüzünüze avuçlarınızla destekleyerek kapatın.Kısa bir sure yüzünüzde kalsın ve buhar yağlarla birlikte çalışmaya başlasın.Ben bezi yaydıktan sonra avucumla belli yerlere kompres yapar gibi üstünden geçiyorum.
  • Ardından ikinci bez için de aynı işlemi tekrarlayın bu defa bezi yüzünüzden almadan hafifçe siler gibi göz ve makyaj artıklarınızı alın.
  • Son bezle de aynı işlemi tekrarlayın.

Başlarda doğru yağ oranı ya da uygulamadaki acemilikten yağı çok iyi arındıramayıp bir kaç kez daha yapma ihtiyacı hissetsem de şimdilerde 3 defa fazlasıyla yeterli geliyor.

Son Notlar

Bezi asla iki defa kullanmayın.

Bu yöntemde ekstra makyajınızı temizlemenize gerek yok ancak kompres sayınızı düşünürken ilk havluyla temizlemeyi makyaj temizleme adımı kabul ederek ilerleyin.

Doğru yağ karışımı bulmak için kendinize zaman tanıyın.Uygulamadan sonra cıldınızın durumuna gore nemlendırıcı yağı arttırın ya da azaltın.

Uygulama esnasında hafif kızarma olabilir.Ancak aşırı hassasiyet, kızarma ya da aknelerde artış bir süre ara vermenizi işaret eder.

Kaynar ve çok sıcak suyla işlemi yapmayın.

Çoğunlukla bir miktar yağ yüzünüzde kalacaktır ve cilt bunu zamanla emecektir.Bu iyi bir şeydir ve ekstra nemlendirci kullanmanıza gerek kalmaz.Ayrıca sabah uygulamalarında Jojoba iyi bir makyaj bazı da olduğundan sorun olmayacaktır.

Diğer Rosa yazıları için Rosacea kategorisini takipte kalın;

https://diyettedegilim.com/category/rosacea/

 

Kullanabilecegınız bezler için bir kaç ornek site;

 

https://urun.n11.com/islak-mendil-havlu/bebefox-bebek-agiz-bezi-12-adet-pembe-P42494510?cid=700501&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel&v=1.46.5

https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/banyolar/banyo-tekstili/havlular/70405224/vikfjard-el-havlusu.aspx

 

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR