OKUMA NOTLARIM…ŞİMDİNİN GÜCÜ!

Konu Başlıkları

“Siz evrenin ilahi amacının
gerçekleşmesini sağlamak için buradasiniz.
Siz işte bu kadar önemlisiniz!”
Eckhart Tolle

 

Başlarda akıcılığı tartışılır olsa da okunası bir çekiciliği olduğunu söyleyebilirim.

Şefkat ,affetmek,geçmiş ve gelecege bagli yaşamak ,teslimiyet ,ego ,mutluluk…Spiritüel yolculuk…

Bu sıralar gündemde olan Mindfullness* -An’da kalabilmeye de ilginiz varsa keyifle okuyacaksınız.

Ben anda kalabilmek şimdiye odaklanabilmek ve zihni dinginleştirebilmeye ilişkin notlar çıkartmışım. Çoğunlukla meditasyon hazırlık notları…

Kitaptaki sıralarına göre bazılarını paylaşıyorum:

“Ben kadim dinlerden ya da diğer öğretilerden alıntı yaptığımda, bunun onların -özellikle bu dinlerin ya da öğretilerin takipçileri olan okurlar için- daha derin anlamlarını açığa çıkarmak ve böylece dönüştürücü güçlerini yeniden kazandırmak için yapıyorum..Ben onlara şunu söylüyorum: gerçeği başka bir yerde aramanız gerekmez. Sadece size zaten sahip olduğunuz şeye nasıl daha derin bir biçimde girebileceğinizi göstermeme izin verin.”

“Aydınlanma sözcüğü insan-üstü bir başarı fikrini çağrıştırır ve ego bunu böyle tutmayı sever; oysa aydınlanma sizin Varlık ile birliği hissetmenizden, bu doğal halinizden başka bir şey değildir. O, ölçülemez ve yok edilemez bir şeyle,aslında siz olan,ama yine de sizden çok daha büyük bir şeyle birlik halidir”

“Düşünceni izlemek yerine, siz ayrıca dikkatinizi Şimdi’ye yönelterek de düşünce akışında bir kesinti, bir boşluk yaratabilirsiniz. Sadece içinde bulunduğunuz anın yoğun bir biçimde bilincinde olun. Bu derin bir doyum veren bir şeydir. Bu yolla,bilincinizi zihinsel faaliyetten uzaklaştırıp, son derece uyanık ve farkında olduğunuz, ama düşünmediğiniz, bir düşüncesizlik boşluğu yaratırsınız. Bu meditasyonun özüdür”

“Haz daima sizin dışınızdaki bir şeyden alınır, oysa sevinç içinizden yükselir.”

“Buda’dan alıntı yapmak yerine, Buda olun, “aydınlanmış varlık” olun, ki Buda sözcüğü bu anlama gelir.”

“Öfkenin olduğu her yerde, daima altta yatan bir acı vardır.”

“Bir odun hararetle yanan bir başka odunun yanına konduğunda, ve bir sure sonra onlar tekrar birbirlerinden ayrıldıklarında, birinci odun çok daha büyük bir hararetle yanıyor olacaktır. Ne de olsa, bu aynı ateştir. Böyle bir ateş olmak bir spiritüel öğretmenin işlevlerinden biridir”

“Şimdiki anın farkındalığıyla davrandığınızda, yaptığınız her şey -en basit eylem bile- bir nitelik, özen ve sevgi duygusuyla dolu hale gelir.”

“Teslimiyet zayıflık değildir. Onun içinde büyük bir güç vardır.”

“Öğretmen ve öğrenci birlikte öğretiyi yaratır.”

“Karanlık ışığı görüp tanıyamaz sadece ışık ışığı görüp tanıyabilir.”

“Değişim-dönüşüm beden yoluyla olur. Onsuz değil. İşte bu yüzden hiçbir gerçek üstat zihne bağlı -takipçileri çoğunlukla böyle yapsalar da- asla bedenle
savaşmayı ya da onu terk etmeyi savunmamıştır.”

“Şefkat sizinle tüm yaratıklar arasındaki derin bağın farkındalığıdır.”

 

*Mindfullness:Şimdiki An’da farkındalıkla yargısız ve gözlemci olarak bulunmak ve bu anda her ne meydana geliyorsa kabullenmektir.

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR