20190503_104737-870x580

ROSACEA İÇİN DOĞAL BAKIM RİTÜELİM ve KULLANDIĞIM ÜRÜNLER

Konu Başlıkları

Cilt doktoru tarafından hastalığa ilk teşhis konulduğu gün gül suyu hariç tüm kozmetik alışkanlıklarım da değişti.Rosacea için doğal bakım Ritüeli oluşturmaya o gün başladım!

Gerçekten o gün kullandığım tüm ürünlere farklı bir gözle bakmaya başladım.

Artık en iyi kapatan fondöten favorim , gözeneklerimi en çok belli etmeyen makyaj bazım en kurtarıcı ürünüm değildi!

Ne kadar çok hata yapmışım demeye başladığım günlerin başlangıcıydı o gün.Ve şimdi geriye dönüp baktığımda görüyorumki bu rutinim(!) bir günde gerçekleşmedi .Buraya neden ünlem koyduğumu anlatmaya başlıyorum şimdi.

Her sabah kalk , elini yüzünü parlak ama yağsız gösteren favori temizleyicinle yıka içinde bilmediğin 500 çeşit kimyasal olan çok etkili nemlendiricini sür , sivilcelerin üzerine maksimum 3 saatte şişliğini alan pomattan pıt pıtla , arada ağzına bir kaç lokma bir şey at tekrar yüzünle uğraşmaya dön BAZ , KAPATICI , FONDÖTEN,PUDRA ,ALLIK-AYDINLATICI (Cildi sağlıklı ve parlak göstermek için şart),RİMEL …

Bazen evde bile yetiştiremeyip , ofise gider gitmez koca çantamla gerçekleştirdiğim rutinimdi bu.

Makyaj yapmayı sevmek bir yana yapmak zorunda hissediyordum çünkü dengesiz cilt tonum ve soluk bir cildim vardı , cildim parlamıyordu ,sivilcelerim , büyük gözeneklerim vardı , burun kemerim… asimetrik kaşlarım … Baktıkça kusur bulmaya doyamadığım bir ben!

Son zamanlarda tüm bunlara bir de kızarıklık eklenmişti , işim çok stresliydi ona bağlıyordum ve basıyordum kapatıcıyı , fondöteni…

Cildi önce kalıp gibi kapatıp pudrayla matlaştırıp sonra canlı ve ıslak gösteren ürünlerle parlatmak …Kendime hala gülüyorum!

İşte tüm bunlar Rutinimin bir parçasıydı… Olması çok gerekmeyen bir rutinmiş meğer.

Asıl olması gereken maskelemek yerine şifalandırmaya odaklanmaktı.İşte o zaman Rutin Ritüele dönüşmeye başladı.

 

ÖNCE…

Tüm makyaj malzemelerimi kullanımdan kaldırdım.Güzel bir güneş koruyucusu ve gül suyu alarak ve internette araştırmalar yapmaya başlayarak işe başladım.

Bu araştırmanın ilk zamanları sancılı geçiyor tabi .Sürekli olumsuz fotoğraflar görmek , ne yapacağını bilememek uzun süre beni de yıprattı ama bu süreçte kendi ritüelimi oluşturmaya başlamıştım bile.

Aromaterapi’ye doğal ürünlerle kendi yağlarımı karıştırmaya sivilceli dönemimi sonlandıran Oil Cleansing yani Yağ ile temizleme metoduyla başladım.

 

https://chandayoga.com/oil-cleansingyag-ile-temizleme-metodu-nedir/

Bir süre sadece iki doğal yağ ile başlayarak deneye yanıla kendim için doğru karışımı buldum ve uygulamayı sürdürdüm.Başarılı oldukça cesaretim , araştırdıkça da bilgim artmaya başladı online mini bir kurs aldıktan sonra iyiden iyiye kendi karışımlarımı yapmaya başladım.

Önceleri sadece temizleme yağı ve basit maskeler yaptım. Zamanla severek bir süre kullandığım favori markamın Serumlarına yakın bir çok faydalı yağı bir arada içeren yüz ve göz serumlarımı da oluşturdum.

Hala yağlarıma yenilerini yavaş yavaş ekleyerek ilerliyorum.Ama son hallerine çok yaklaştığımı hissediyorum , e 9 senede de olsun o kadar değil mi:)

 

CİLT BAKIM RİTÜELİM , KULLANDIĞIM ÜRÜNLER VE KENDİ YAPTIĞIM ÜRÜNLERİN TARİFLERİ

Rosa’ya sahipseniz yaşam tarzınızı da bakım ritüelinizle birlikte şekillendirmeniz gerekiyor.Sadece belli başlı ürünleri kullanmak ya da kullanmamak tek başına sonuç getirmiyor.

Ben tüm yazılarda bahsettiğim yaşam tarzımdaki değişikliklerin yanı sıra bakım ritüelimi desteklemek için;

Yastık kılıfımı çok sık (mümkünse her gün ) değiştiriyorum.

Duş alırken çok sıcak su kullanmıyorum ve şampuanın cildime çok uzun süre gelmesini önlemek için çoğunlukla başımı öne eğerek önce saçlarımı yıkıyorum.

Yüzüme dokunmamaya özen gösteriyorum , özellikle çalışırken dalgınlıkla çok dokunduğum için bir dönem bileğime bunu hatırlatacak bileklik takmıştım.İşe yaradı!

Spor yaparken mutlaka yüzüm için ayrı mini bir havlu yanımda bulunduruyorum.

Küçük ama etkili değişiklikler!

1985 doğumluyum ince kırışıklıklar başladı , cildim karma gözenekli ve sivilce oluşuma müsait.Bu bilgileri de ekleyip Rutinimi anlatmaya akşamdan başlıyorum.

Cildimi Yağ ile Temizleme – Oil Cleansing metoduyla temizledikten sonra , kaliteli bir gül suyu sprey sıkıyorum.

Son 6 aydır organik bir markanın gül sirkesine 150 ml’e 5 damla olacak şekilde Paçuli uçucu yağı damlatarak kullanıyorum.Bu karışım aynı zamanda gözeneklerimin de sıkılaşmasını sağlıyor.

 

YÜZ SERUMU

Doğal yağlar ile temizleme metodu uygulandığında ekstra bir nemlendiriciye çok gerek olmuyor.

Ama artık ince kırışıklıklar ve cilt elastikiyeti gibi konuları da göz önünde bulundurmak istiyorum. Bu serumu akşamları gül spreyinden sonra bir iki pompa kadar temiz yüzüme ve boynuma ovuşturmadan nazikçe parmak uçlarımla yediriyorum.

Bu karışımı şu şekilde hazırladım;

30 ml Jojoba yağı
10 ml Argan yağı
10 ml Üzüm Çekirdeği yağı
10 ml Kuşburnu yağı karıştırıp aşağıdaki uçucu yağları da ekliyorum.
5 damla Melez lavanta
5 damla Itır
5 damla Paçuli

Bu karışımın bir sonraki hedefi 5 damla Ölmez çiçek ve 5 damla da Günlük yağ eklemek.

Bu reçeteyle fotograftaki gibi 3 şişe çıkıyor , benimle birlikte kullananlar da memnun kaldı:)Rosacea için doğal bakım ritüeli olmasa da herkesin ritüele ihtiyacı var:)

 

GÖZ ALTI SERUMU

Göz makyajı sanırım en çok yaptığım makyaj Note kozmetiğin bb göz altı kapatıcısını ve rimel kullanıyorum.Tüm makyaj yağ ile temizleme metoduyla çabasızca çıkıyor zaten ama kırışıklıklar ve nemlendime için kendi serumumumu kullanıyorum.

Göz altlarım baya ince yağ bezesi oluşturmaya müsait , hafif morluk ve yeni başlayan kırışıklıklarım var.

15 ml kuşburnu yağı
7 ml üzüm çekirdeği yağı
15 ml Jojoba yağına
10 damla ıtır uçucu yağı ekliyorum.

Bu karışımın bir sonraki versiyonunda ;

 

5 damla E vitamini ve 5 damla ölmez çiçek olacak 15 ml Jojoba yağını da yarı yarıya Avokado yağıyla paylaştıracağım.

Sabah uyandığımda yüzümü doğal keçi sütü ya da zeytinyağı sabunuyla ve bazen de sadece saf ılık suyla yıkıyorum.

Hiç ekstra nemlendirici sürmüyorum

 

YÜZ TEMİZLEME SUYU

Yağ ile temizleme metodu uygulayamadığım ya da gün içinde temizleme ihtiyacı duyduğum nadir durumlarda yine kendi hazırladığım bu karışımı kullanıyorum.

200 ml’lik bir bardak kaynamış ılıtılmış suyun içine 1 yemek kaşığı bebek şampuanı (zeytinyağı sabunu vb göz yakıyor ) 3 yemek kaşığı Jojoba /ya da 1 dolu dolu katı hindistancevizi yağı ve bir kaç damla lavanta yağı bazen de yine bir kaç damla çay ağacı yağı damlatıyorum.

Her defasında çalkalayarak kullanıyorum.Çalışma masasında ferahlamak için de çok iyi geliyor bu karışım.

Sivilce önleyici krem yerine de tek kullandığım bir damla kulak temizleme pamuğuna damlatılmış Çay ağacı uçucu yağı.

Haftada bir hazır bir doğal ürün markasının üzüm çekirdeği peelingini ve kil maskesini uyguluyorum.Evet yanlış duymadınız peeling!Cildim doğal olana hiç tepki vermiyor iritasyon ya da kızarma hiç olmadı.

 

GÜN İÇİNDE MAKYAJ UYGULAMAM GEREKİRSE…

Bir kaç pompa jojoba yağını baz olarak cildime sürüyorum ardından Avene 50 spf renkli kompakt kremini ,Note Cosmetic BB göz altı kapatıcımı ve Rimelimi uyguluyorum.Gerçekten daha fazlası çok nadir hatta hiç yok:) Ama cildim parlak sağlıklı ve gerçekten dengeli!

Doğal Yağlar için Linkler için TIKLAYIN!https://www.trendyol.com/koleksiyonlar/dogal-yaglarim-k-db7e7085-c616-4054-b178-f2e10b1103ba

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR