Adsız tasarım-10

ROSACEA NEDİR?

Konu Başlıkları

Son Rosacea yazımın üstünden seneler geçmiş , mesajları , mailleri elimden geldiğince çok yanıtlamaya çalışıyorum ama böyle bir post dizisi hazırlamak daha işlevsel olacak diye düşündüm.

İlk Rosa yazılarımın linklerini yazının en sonuna bırakıyorum ve sanki hiç bahsetmemiş gibi en baştan başlıyorum Rosa’yı ve ardından güncel durumumu anlatmaya .

Rosacea nedir?

Doktor teşhisini söylediğinde ilk defa duyduğum ve o dönemde de duyan kişi sayısının çoook az olduğu Gül hastalığı.Ben hastalık demeyi sevmediğim için Rosa ya da Rosacea(Rozeyşa diye okunur) demeyi tercih ediyorum.

O dönemde şimdiki kadar bilgi , makale vb yoktu.Her derdine çare arayan kişi gibi ben de internette araştırmaya başladım.Bulduğum şeyler gerçekten çok korkunçtu.Özellikle de fotoğraflar!

O yüzden benim yazımı bile okurken lütfen kafanızda en ufak olumsuz bir tablo oluşmasın .Rosa’da süreç o kadar kişiye özel ki!

Rosacea özellikle yanak, çene, burun kenarında kızarıklık ve doku bozulması şeklinde görülen kronik bir cilt rahatsızlığıdır.

Rosacea hangi belirtileri verir?

Ciltte kızarıklık

Cilt dokusunda bozulma

Kılcal damarlarda belirginlik

Gözde yanma ve kuruluk

Nadir de olsa burun dokusunda ve yapısında bozulma belirtileri verir.

Ancak bu belirtiler her zaman rosacea olduğunuz anlamına gelmez ve hatta çoğu zaman teşhis koymak çok kolay değildir. Rosa için herhangi bir test yoktur.Gözlem ve takiple teşhis net konabiliyor.
Genellikle Akne, Egzama veya cilt alerjisi ile karıştırılıyor.Kılcal damarların durumu ve kızarıklıkların yerleri en belirleyici şeylerin başında geliyor. Benim ensemde hala tam olarak ne olduğunu tespit edemediğimiz bir doku mevcut mesela.Rosa gibi ortaya çıkıyor ama görünümü daha farklı.

Rosacesa’nın fazları- aşamaları

Vasküler Rosacea

Rosaceanın ilk aşamasıdır; yanaklar, burun, çene ve alnın kızarması ve belki doku bozulması olabilir. Bu aşamada, yüz de hafifçe şişebilir.Bu aşamayı ben çok önemsemediğim ve doktora gitmeyi geçiştirdiğim için benim 1. fazdan ikinci faza geçişim Rosa olduğumu öğrendikten sonra çok hızlı gerçekleşti.

Püstüler- Akneli Rosacea

Rosacea ikinci aşamada ilerlemeye başlamıştır, yüzde şişlikler, sivilce veya kılcal damarlar ve genişlemiş gözenekler belirir. Bazı insanlarda bu cilt bozulması kafa derisini, kulakları, boynu veya göğsü de etkileyebilir. Ben omuzlarım ve üst kollarımda da etkilerini gözlemiştim ve ataklarıma sivilceler eklenmişti.Bir hayli acılı sivilceler…

Geç Rosacea

Belirtiler tedavi edilmeden bırakıldığında rosacea bu üçüncü faza ulaşabilir. Bu aşamada, burun çevresindeki cilt kalınlaşır. Burun katmanlı ve şekilsiz olabilir. Gözler kuruyabilir veya tahriş olabilir veya yanma meydana gelebilir. Göz kapakları şişebilir ve arpacık gibi döküntüler çıkıp, tekrarlayabilir.İnternetteki resimlerin çoğunda tablolar bence Geç faz ,o yüzden bu kısımı çok kafaya takmamak lazım.

Rosacea’nın nedenleri nelerdir?

Rosa’nın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte ;

Kılcal damarlardaki anormallikler

Açık tenli olmanın geliştirdiği hassasiyet

İnsan teninde de olan Akarlar

Cilt bariyerinin bütünlüğünü sağlayan asitlerdeki anormallik.

Kalıtım / Genler

Ve bağırsakta bulunan Helikobakter Pilori bakterileri

Uzmanların Rosanın gelişmesine katkıda bulunduklarını düşündükleri faktörler.

Teşhis konulduğundan beri kendi kendimi araştırmaya başladım, gözlemledim, denedim ve bir çok notlar aldım.Kendimi yeniden keşfettim diyebilirim.Rosa için uygulanan tedaviler ve nelerin tetiklediğini benim düşüncelerimi aşağıdaki yazımdan okuyabilirsiniz.

https://diyettedegilim.com/rosacea-tetikleyicileri-onerilen-tedaviler-ve-izledigim-yol/
https://diyettedegilim.com/rosacea-ile-yasyoru/


https://diyettedegilim.com/rosacea-ile-yasyorum-akne-sonras/
21 Gün Yoga

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR