Yağ ile Temizleme Metodu, Çivi Çiviyi söker anlayışına benzer bir prensibine dayanır .Cildi temizlemek için kullanılan yağlar, cildin üzerindeki yağı çözerek temizler.Hem de kurutmadan , yağ dengesini bozmadan ve besleyerek!

ROSACEA ÖNERİLEN TEDAVİLER ve İZLEDİĞİM YOL

Konu Başlıkları

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Rosacea’ya sahip olduğumu söyledikten sonra doktor tedavisi olmadığını belirtileri hafifletmek için bir şeyler yazacağını söylemişti.

Belirtileri tedavi etmek için doktorlar çoğunlukla önce kullandığımız ürünleri değiştiriyorlar ardından kızarıklıkları ve cildi yatıştıracak jel ya da kremler veriyorlar.

Sivilceli ve yoğun bir fazdaysa antibiyotik içeren bir tedavi de izlenebiliyor.

Daha ileri aşamalarda lazer tedavisi , cildin üst yüzeyinin soyulduğu kimyasal işlemler gibi tedaviler de verilebiliyor.

Ben antibiyotik içeren ya da kimyasal hiç bir tedaviyi uygulamadım.Yaşam tarzımı , beslenmemi değiştirmek gibi şeylerle içten dışa çare aradım.Geriye dönüp baktığımda izlediğim yoldan hiç pişman olmadım.Ancak durumunuzu en iyi siz ve doktorunuz bileceğiniz için yazdıklarımı bir öneri değil deneyim olarak dikkate alın.

Aşağıda yazacağım bazı faktörler için rosaceayı şiddetlendirebilir veya cilt yüzeyine kan akışını artırarak daha da kötüleştirebilir fikri var.Her bir maddeyi kendi atak ve Rosacea seyrim ile yorumlayacağım.

 

ÖNERİLEN TEDAVİLER VE YÖNTEMLER

 

 • Sıcak yiyecekler veya içecekler

Özellikle atak dönemindeysem , sıcak bir kupa çay dahi içemiyordum.Önce kızarma sonra içten içe yanma kaşınma oluyordu.
İlk bir kaç sene bulaşık makınasının kapağını hemen açmak, buharlı ütü yapmak ve hatta kimi zaman sıcak çorba içmekten bile kaçındım.Şimdilerde hassasiyetim o kadar olmasa bile sıcak beni çok rahatsız ediyor.

 

 • Alkol, kafein, baharatlı yiyecekler ve süt ürünleri

Beslenmemi gerçekten hiç bir akıma bağımlı olmadan tamamen kendime göre gün gün inceledim diyebilirim.Cildimin düzelmesine katkısı çok büyük aşağıdaki posttan beslenmemle ilgili düzenimi okuyabilirsiniz.

 

https://diyettedegilim.com/beslenmeduzenim/

 

 • Güneş ışığında veya rüzgarda korunmasız kalmak

Olur da güneşte ya da soğukta kalırsam kızarıklığın yanı sıra eğer soğuksa kalın bir cilt dokusu yer yer pütür pütür ve kuru kuru kepekli gibi yüzeyler , sıcaksa da kıpkırmızı bölge bölge şişmiş yerler oluşuyor yüzümde.

 

 • Yoğun egzersiz

Bildiğiniz gibi yoga yapıyorum ve kimi zaman kızarıklıklar oluyor yüzumde ama pratik bittiğinde normale dönüyorlar ve rahatsız edici değiller .Ben düzenli pratiğin zararından çok yararını gördüm.

 

 • Sıcak banyolar veya saunalar

NO NO NO:)

 

 • Yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlar

Bu konuda hiç bir deneyimim olmadı.

 

 • Soğuk algınlığı, öksürük veya ateş gibi akut tıbbi durumlar

Hemen burnumun yanları kurur yanaklarım hafif hafif şişerek kabarır.Bu durumunda tek başına Rosacea ile ilgili olduğunu düşünmüyorum alerjik bünyemin de etkisi çok fazla.

 

 • Yoğun stres altında kalmak

Hayatın stresi rosaya sahip olmanın yarattıgı gergınlık,acaba daha kotu olacak mı soruları vs vs buyuk bır baskı.Bunun etkisi çok büyük hatta sadece stres yönetimi ile bile çok yol katettim.Kendim üzerinde çalışmak, rosacea’nın duygusal ve bilinçaltımdaki nedenlerini araştırmak her anlamda süreci daha kolay atlatmama çok yardımcı oldu.Stres ve duygu durumunun Rosacea üzerindeki etkisi ve Yoga yazımda okuyabilirsiniz.

 

https://diyettedegilim.com/stres-duygu-durumu-ve-rosacea/

Uzmanların doğal olarak alabileceğimiz önlemler listesi aşağıdaki gibi.Yine kendi sürecimle yorumluyorum;

 

UZMANLARA GÖRE ALINACAK ÖNLEMLERİN LİSTESİ

 

 • Güneşe maruz kaldığında, en az 15 güneş koruma faktörü (SPF) ile geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın.

Güneş koruyucularının içeriğini de çok temiz bulmadığım için daha çok şapka ve kapalı alanlarda kalmak gibi önlemler almaya günes koruyucusunu çok az kullanmaya gayret ediyorum.

 

 • Yazın ve Kışın, yüzü bir eşarp veya kayak maskesiyle koruyun.

Evet bunu mümkün oldukça yapmaya çalışıyorum.Kıbrıs’ta yazlık ama uzun kollu gömleklerle gezdiğimi çok iyi bilirim.Ozellikle araba kulanırken ve kapalı alanda dahi olsanız yansıyan güneşe çok dikkat edin!

 

 • Yüzdeki cildi ovalamaktan veya dokunmaktan kaçının.

Özellikle atak dönemlerinde yüzümü kurularken bile çok hassas davranıyorum hele kaşımak falan asla!Yüz ovmaları vb başlarda hayalken son 2 senedir uygulayabilir hale geldim.

 

 • Yıkarken problemli bölgelere mutlaka yumuşak bir temizleyici sürün

 

 • Cilt tahriş edici veya alkol içeren yüz ürünlerini kullanmayın.
 • Cilt gergin ve acılıysa, nemlendirici kullanın.
 • Sadece topikal ilaç kuruduktan sonra nemlendiriciler uygulayın.
 • Sadece komodejenik olmayan etiketli ürünler kullanın. Bu tür ürünler gözenekleri tıkamayacaktır.

 

Tüm bunları kullandığım ürünler yazısında detaylı olarak yazdım.

 

https://diyettedegilim.com/rosacea-icin-dogal-bakim-rituelim-ve-kullandigim-urunler/

 

 • Alkollü içecek tüketmekten kaçının.

Alkolun bir yudumu bile atak başlangıcı yaratabiliyor.

 

 • Tıraş olurken tıraş bıçağı yerine tıraş makınasını tercih edin.

Bu konudada hiç bir fikrim yok ama kadın tarafından bakacak olursam yüz epilasyonunda klasik yöntemlerle kaş ve dudak tüylerimi aldırıyorum.Çok yoğun kızarıklık olmuyor ancak tüy yapım zayıf olduğu için işlemler hep hafif oluyor.Doktorum bana bu tür uygulamalarda çok dikkat etmemi söylemişti.Bir dönem yüz temizleme fırçası ve yüz epilatörü olan bir ürün kullanmıştım ondan da memnundum.

 

 • Baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Bazen dayanamayıp yesem de çok abartmıyorum gerçekten etkiliyor.

 

 • Ataklarınızı tetikleyebilecek olası yiyecek ve içeceklerin bir listesini oluşturun.Beslenme düzeninizi gözden geçirin.

Yukarıdaki postta detaylarını yazmıştım bu konununda

 

 • Cilt kızarıklığını gidermek ve sivilcelerden kurtulmak için yoğun makyaj uygulamaktan kaçının.

Sanırım yaptığım en akıllıca şeylerden biri de dıştan iyileştirmeye çalıştırmak yerine dıştan neler kötüleştiriyor diye düşünerek makyajı yüzde 80 azaltmak oldu , özellikle cilt ürünü neredeyse hiç kullanmıyorum sivilecelerim çıktığında da kapatmak için ürün uygulamıyorum.

 

 • Doktorunuz tedavinizin bir parçası olarak dahil etmediği sürece, reçetesiz satılan size önerilen kremlerden kaçının. Orta veya uzun vadede semptomları kötüleştirebilirler.

Bana denemem için o kadar çok krem , merhem , ilaç önerisi geliyor ki inanamazsınız!Açıkçası neredeyse hiç birini hatta doktorun o zamanlar önerdiği gereksiz bir kremi de kullanmadım.

Mayıs Ay’ı boyunca Rosacea yolculuğumu anlatmayı sürdüreceğim.Bu diziyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın!

 

21 Gün Yoga

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR