balance-blur-boulder-close-up-355863

STRES DUYGU DURUMU VE ROSACEA

Konu Başlıkları

Duygusal stres Rosacea’nın kötüleşmesinde büyük rol oynuyor.Bazen öyle bir kısır döngü yaratıyor ki Rosacea’ yüzünden mi stres oluyoruz yoksa yoğun stres yüzünden mi Rosacea ataklarımız oluyor çözemiyoruz bile!

“Bu kadar utanma ya alt tarafı bir sunum!”

“Offf kaç kadeh içtin böyle,hahahah kıpkırmızı olmuşsun!”

“Yüzünde tüp mü patladı ? Bu ne hal!”

“Ergenlikte misin bu sivilceler de ne!”

Hepsi üstünde çok durulmayacak zararsız cümleler ama bir Rosa atağı sırasında moral bozucu ,utandırıcı ve hatta acı verici bile olabiliyor.Rosacea’ya sahipseniz bu cümlelere bir çoğunu daha ekleyeceğinize ve beni çok iyi anlayacağınıza eminim!

Danimarka’da yapılan bir çalışma;Rosacea hastalığına sahip kişilerin %26’sının şiddetli depresyon ve anksiyete yaşadığını ortaya koymuş.Ayrıca buna ek olarak Rosa hastalığına sahip kişilerin sıklıkla sosyalleşmekten uzak durdukları belirtilmiş.

Peki stresin mekanizması Rosacea’yı nasıl etkiliyor?

 

STRES DURUMUNDA VÜCUTTA NELER OLUYOR?

Strese tepki verme esnasında vücudumuz algılanan tehdidin önünde durup savaşmak veya kaçmak için gereken fiziksel çabayı desteklemek için farklı hormonlar sergiler.İnsülin salınımı , artan kan basıncı ve kalp atışının yanı sıra kan daha hızlı hareket edebilmesi ve düşünebilmesi için uzuvlardan kafaya yönelir.

Gerçek bir fiziksel tehditle karşı karşıya kaldığında vücudun aldığı bu mükemmel hazırlığın bazı olumsuz yan etkileri de vardır.Böyle bir dönemde bazı işlevleri yavaşlatır ya da tamamen durdurur. Örneğin, sindirim neredeyse durdurulur ve bu nedenle besin emilimi olması gerektiği gibi gerçekleşmez ve ardından metabolizmada bir yavaşlama olur.
Bu aşamada aynı zamanda , bağırsaktaki faydalı bakterilere giden mevcut oksijende bir azalma olur ve popülasyonları azalır.

Tüm bu bilgiler ışığında Stres Alarm durumunun artışının sindirim ve bağışıklık sisteminde yarattığı tahribatı tahmin etmek pek zor değil;

Zamanla, sindirim sistemi iltihaplanır, besinler emilmez ve bağışıklık sistemi (bağırsak bakterileri dahil) saldırılara maruz kalır.

Düzgün çalışmayan sindirim sistemi ve Stres!İkisi de Rosacea’yı ilerleten faktörler.Tüm bunlar kontrol altına alınmazsa ataklar kaçınılmaz oluyor.

Benim de Rosacea için aldığım önlemlerin arasında bu iki madde en önemlileri.Dıştan sadece yatıştırma amaçlı tedaviler uygularken iyileşme için en fazla Stres ve Sindirimi düzenlemekten olumlu geribildirim aldım.

Bu noktada benim en büyük destekçim “Yoga” oldu.

Matla her buluşmamla kendimi daha yakından tanımaya kendime daha yakın olmaya başladım.

İsyan etmek, mücadele etmek yerine kabul edip iyileştirmeye odaklandım.

Stresi bile mücadele edilecek bir şey değil de doğru yönettiğimde fayda bile sağlayacağım bir enerji olarak kucaklamak tamamen yoga pratiklerimle beraber geldi.

Dinginlik ve sakinlikle gelen iyileşme de en büyük motivasyonum oldu!

Siz de önceliğinizi içten iyileşmeye vermek isterseniz yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle bile çok yol alabilirsiniz.

 

KENDINIZI YETERINCE SEVIYOR MUSUNUZ? BU YAZIYA GÖZ ATIN!

 

https://chandayoga.com/kendimizi-sevmeye-nasil-baslariz/

Öncelikle sizi en çok strese sokan durumları ve olayları gözden geçirin.

Her şeyi kontrol edemeyeceğinizi kabul ederek başlayın.

Sınırlarınızı uygun şekilde belirleyin ve yaşamınızda aşırı stres yaratabilecek taleplere hayır demeyi öğrenin.

Hayatınızı basitleştirin!İşinizi , evinizi , ilişkilerinizi düzenleyin düzene sokun.Zor insanları elemekle başlayabilirsiniz:) Olumlu ve cesaretlendirici insanlarla zaman geçirmek sizi daha iyi hissettirir ve stresi azaltır.

Kontrolcü olmayı bir kenara bırakın ama programlı olun böylece paniklediğiniz ve stres yaptığınız şeylerin sayısını da azaltmış olacaksınız.

Yaşarken acele etmek yerine, An’da kalmayı öğrenin . Yemeğinizin tadını çıkarın, çevrenizdeki insanların tadını çıkarın, doğanın tadını çıkarın. Bu adım tek başına bile tonlarca stresi azaltabilir!

Pozitif düşünme, yaşamınızdan olumsuz düşünmeyi ortadan kaldırma ve stresi azaltma yöntemidir.Pozitif düşünün , bol bol şükredin!

Düzenli beslenin ve uyuyun!

Doğru nefes almayı öğrenin!

Meditasyon , yoga ve kendinizi dinlediğiniz pratikleri arttırın.Düzenli olarak uygulandığında, günlük stres seviyelerinizde azalmanın tadını çıkaracak, huzur ve sükunet duygularınızda artıştan yararlanacak ve baskı altında sakin kalma yeteneğinizi de arttıracaksınız.

Endişelerinizden zevk aldığınız bir şeyi yaparak uzaklaşın. Müzik ya da resim olsun, hobileriniz için uygun zaman planlayın.

Sorunlarla yalnız baş etmeye çalışmayın.Arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimde kalın.

 Affetmeyi öğrenin. Kusursuz bir dünyada yaşadığımız ve hepimizin hatalar yaptığı gerçeğini kabul edin. Size zarar verenleri affederek öfke, kızgınlık ve negatif enerjiden kurtulun.

Stresi azaltmanıza veya önlemenize yardımcı olan şeyler nelerdir? Lütfen kendi yol haritanızı belirlemek için kendinize zaman yaratın.

Stresi nasıl önleyeceğinizi ve azaltacağınızı öğrenmek, yalnızca Rosacea ataklarınız, kendi sağlığınız ve mutluluğunuz için değil, stres seviyelerinizin size yakın olanları da fazlasıyla etkilediğinden dolayı yaşadığınız soruları da azaltabileceğiniz en önemli becerilerden biridir.

 

21 Gün Yoga

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR