Sabah Yogası Daha Odaklanmış ve Motive Hissedeceğiniz Bir Gün İçin Sabah Rutini

Sabah Yogası Daha Odaklanmış ve Motive Hissedeceğiniz Bir Gün İçin Sabah Rutini

Konu Başlıkları

 

Kendinize özel sabah yogası ve meditasyonu ile ritüeli oluşturmanın önemini, belki de defalarca duydunuz ancak kendinize uygun ritüelinizi oluşturmak için motivasyon bulamadınız, uygun zaman bulamadınız ya da henüz sizin yolculuğunuzda o durağa gelmemiştiniz.

Bir kere de birlikte denemeye ne dersiniz?

Kaçta uyumuş olursanız olun, sabah insanı olmanız, sabahları kendinize zaman ayırmanız günün geri kalanında daha motive, verimli, huzurlu ve açık hissetmenizi sağlayacaktır.

Yeni kadınların devrimi, başka insanlara odaklı değil, içsel dünyaya odaklı olma evrimidir. Dikkatimiz korku dolu koşullar, eğerler ve hayırlarla kuşatıldığında, enerjimizi dağıtır ve bizim için neyin özgün olduğunu ayırt etme konusunda sıkıntı yaşarız. Dikkatimizi yeniden içsel anlamda kim olduğumuzu keşfetmeye yönlendirdiğimizde olduğumuzu hayal ettiğimiz ya da olmamız gerektiğini düşündüğümüz kişi yerine içsel, özgün, gömülü gücümüze doğru kutsal bir dönüşüm yoluna başlarız.

Bu, Savaşçı Tanrıça’nın yoludur.

Bu benliğe adanmışlık bize, kendimiz dışında saklı bir hazine veya kurtarıcı olmadığını, aradığımız hazinenin biz olduğumuzu gösterir.

En derin şifa, kendimizin en iyi dostu, sırdaşı ve destekçisi olmayı öğrendiğimiz zaman gerçekleşir.”

Heatherash Amara – Savaşçı Tanrıça’nın Yolu

Neden Sabah Yogası?

Jim Kwik “Bir daha asla tembel olmayacaksın!” videosunda beyin dalgalarından ve sabah uyandığımızda hangi dalgalarda olduğumuzdan bahsetmiş. Bedenin ve zihnin uyum içinde olabilmesi için beyin dalgalarının da uygun hıza yükselmesi ya da alçalması gerekir.Bu dalgaları vites gibi düşünebiliriz.

  • Beta beyin dalgası kişinin uyanık olduğu , gün içinde yoğun ve stresli bulunduğu zihin durumudur.
  • Alfa beyin dalgasında kişi oldukça gevşemiş, farkındalığa sahiptir ancak oldukça konsantre olmuş halde olduğunda da yine zihin alfa düzeyindedir.TV karşısında olan birine seslendiğinizde sizi duymamasını örnek olarak alabilirsiniz.
  • Delta ise tamamen derin uyku durumudur ve öğrenme işlemi bu zihin durumunda gerçekleşmez.

 

Gelelim Theta beyin dalgasına. Delta ile Alfa arasındaki yaratıcılık için beyin bağlantılarının en aktif kullanıldığı zihin durumudur. Bu seviyede artık bedensel değil zihinsel aktiviteler söz konusudur. Telkinle öğrenme gerçekleşebilir. Uykunuz gelince önce düşük frekanslı Beta, ışığı kapatıp kitabı okumayı bırakıp yanı başınıza koyunca Alfa, uykuya geçmeye başlayınca Theta, uyku derinleşince de delta devreye giriyor. Uyanma aşamasında da bunun tam tersi oluyor.

Theta beyin dalgalarının  en aktif olduğu dönem uykudan uyanma dönemidir. 

Bu nedenle uykudan uyanma süreci yaratıcılık açısından en verimli zamandır. Bilerek ya da bilmeyerek bu en verimli süreci telefonu elimize alarak sabote ediyoruz.

Neler Yapabilirsiniz?

Uyanır uyanmaz belki henüz gerinmeden bile gün içinde size çok keyif verecek bir aktivite yapmayı planlayın.

Önceliğinize göre, güzel bir kahvaltı ve bedensel aktivite programı oluşturun ve buna uyun. Bu plana kocaman ılık bir bardak limonlu suyu da eklemeyi unutmayın.

Gözünüzde büyüyen ya da sizi zorlayan bir işi halledin. Sabah saatlerinde irademiz ve öz denetimimiz en yüksek seviyede olduğundan zor işlerin üstesinden gelmek daha kolay olacaktır. Ayrıca bir işi halletmek tüm gün motivasyonunuzu yüksek tutabilir.

5 ya da 10 dakika ile başlayarak  sabah yogası ve meditasyon yapın. Güne başlarken meditasyon yapmak, zihninizi boşaltır, tazelenmiş , sakin ve odaklanmış olarak gününüzü aktif bir biçimde sürdürmenizi sağlar .

Günü Doğru Programlamak

Giyilecek kıyafetler, günün yemekleri vb. şeyleri ya bir gün önceden planlayın , ya da günün akışına bırakın. Güne başlamadan önce ne yapmak istediğinize karar vermek, güne tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilerek başlamak demektir ve bu da sabah verimliliğinizi arttıracaktır.

Bu programdaki en azından bir maddeyi bitirmeden asla telefonu elinize almayın. Bu sayede hem kendinizi hem de gününüzü daha etkin ve yaratıcı programlarsınız.

Ritüelinizi oluşturmak için biraz daha ilhama mı ihtiyacınız var?

Ünlü Hintli Oyuncu Deepak Chopraher sabah 4’te uyanıp ve sabah yogası yapmadan önce tam 2 saat meditasyon yapar.

Dünyaca Ünlü Türk Doktor Dr. Mehmet Öz sabah 6 civarında uyanır ve yedi dakikalık sabah yogası pratiği yapar.

Meditate Your Weight’ kitabının yazarı Tiffany Cruikshank, güne sabah 7 başlar. Meditasyon ve Sabah Yogası yaparak günlük projeleri üzerinde çalışmaya başlar.

Asana Ruhun Dili kitabının yazarı Yoga Eğitmeni Gülin Zeytunlu, sabahları uyandığında ayağını yere basmadan önce toprak anadan izin alıyor ve Bhumi Gayatri mantrası söylüyor.

Benim sabah rutinim çoğunlukla Oil pulling- ağızda yağ çekme ( yazıyı okumak için tıklayınız ) ve meditasyonla başlıyor.

Okuduğumuzda görüyoruz ki, hayatta gerçekten başarılı olmuş, bir şeyler üretmiş insanların bir çoğunun verimli olmak için belirli bir sabah rutini var.

Unutmayın bizde, güne doğru başlamayı sağlayacak etkili bir sabah rutiniyle günün geri kalanı için kendimizi daha yaratıcı, daha pozitif ve daha enerjik bir hale dönüştürebilir, günümüzü çok daha aktif  ve verimli olarak değerlendirebiliriz.

Peki bunu nasıl yapabilirim tek, başıma zorlanıyorum diyorsanız, dilerseniz Yoga’yı ve Meditasyonu alışkanlık haline getirebileceğiniz Online Programlara katılabilir. Bu süreçte daha fazla destek, ilham ve rehberlik alabilirsiniz. Detaylı tanıtım ve bilgilendirme için iletişim sayfasındaki sosyal medya adreslerim üzerinden bana ulaşabilirsiniz

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR