TÜM YOGİLERİN GÜVENLİ VE İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE İLERLEMELERİNE YARDIMCI OLACAK BEŞ İPUCU.

Konu Başlıkları

Dunyadaki insan sayısı kadar yoga çeşidi var denir.Tüm farklı ekol ve sistemler arasından seçimler yapıp kendi yaşam tarzımıza ,bedenimize , zihin yapımıza uygun olan “kendi öz sistemimizi ” yaratmak gerçek anlamda yoga ile yaşamayı beraberinde getirecektir.Bununla birlikte bu yolculukta ortak olan bazı ipuçları paylaşmak istedim sizinle.

1.Asana Pratiğine başlamadan önce mutlaka omurganızı dik tutarak herhangi bir meditasyon pozunda oturun.Gözlerinizi kapatın ve bir süre nefesinize odaklanın.Bu adım ile tüm bedenlerinizi pratiğe davet etmiş ve hazırlanmış olacaksınız.

2.Pratiği bitirirken bir süre savasanada derin gevşeme pratik etmeyi ihmal etmeyin.Sesli telkinle,müzik eşliğinde ya da sessizlikle …Hiç farketmez sadece bu adımı atlamamaya ve savasanadan ayrılırken de aceleci davranmamaya ve kendinize zaman tanımaya dikkat edin. 

3. Daima bedeninizin ve zihninizin mevcut sınırlarının farkında olun. O günkü hisleriniz nasıl? Herhangi bir ağrınız var mı? Meditasyon yaparken baskın gelen ya da rahatsız edici bir duygu deneyimi yaşıyor musunuz? Hissettiğiniz ne olursa olsun dürüstlükle kabul edip kendinize şefkat göstermeyi ihmal etmeyin.İlerlemenizi ancak başlangıç noktanızı biliyorsanız doğru bir şekilde ölçebilirsiniz. Asla aceleci olmayın, yavaş ama istikrarlı bir ilerleme sağlayın; Çok hızlı gitmek yaralanma riskini büyük ölçüde artıracaktır.Günden güne sabırla sınırlarınızın yavaşça kayboluşunu keyifle izleyin

4.Asanaları uygularken burundan derin nefes alıp bırakın. Zihin ve nefes birbirine bağlıdır. Sığ ve hızlı nefes alma zihninizi huzursuz edecek, oysa derin nefes alma zihninizi sakinleştirecek. Pratik aynı anda nefes ve hareket bilincini de içermelidir.Sakin bir zihinle yapılan pratiklerde bedensel tüm çabalarda daha büyük sonuçlar elde edeceksiniz.

5. Son olarak pratiğinizin size ozel sizin deneyiminiz oldugunu asla unutmayın,varacagınız noktayı dusunmeden kendınızı o An’a bırakın.

RENKLERLE BENDEN BANA

8 HAFTALIK ONLINE DÖNÜŞÜM PROGAMI​

Çağla Yılmaz Bayar ile

Matın üzerinde ve matın dışındaki hayatınız da da hissedeceğiniz,  Yoga ile Dönüşüm Programı

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR