YAŞLILAR İÇİN SPOR ÖNERİSİ YAVAŞ VE NAZİK YOGA

YAŞLILAR İÇİN SPOR ÖNERİSİ | YAVAŞ VE NAZİK YOGA

Konu Başlıkları

Yoga yapmak, Yoga’ya başlamak için çok mu yaşlıyım?” sorusu “Yoga yapmak için yeterince esnek değilim

kadar çok karşılaştığım bir cümle!

Yoga ile en yaygın yanlış anlaşılmalardan biri de başınızın üzerinde durmanız ya da saatlerce bağdaş kurarak oturmanızı gerektiriyor olması.

Oysa yoga herkes için! ( Yoga Nedir? Ne Değildir? Detaylar İçin Tıklayınız)

Ve Yoga herkese kendi bütünsel ihtiyacına, yaşam tarzına ve bedensel imkanlarına uygun bir yol sunuyor.

Burnunuzu ayak parmaklarınıza değdirmenize, çok güçlü ya da esnek olmanıza, uzun süre ayakta durmanıza hatta yataktan çıkmanıza bile gerek yok.

Kendimize meydan okumak, riske atmak yerine olduğumuz gibi, yargılamayı bırakıp kendimizi anlamaya çalışarak, nazik ve şefkatle yaklaşırsak, ihtiyacımız olana, yoga pratiğimize de başlamış oluruz. 

Zor pozlar, zorlayıcı pratikler yerine yavaşlamaya, yaşımıza uygun olana odaklandığımızda önümüzde bambaşka bir pencere de açılacaktır.

Yavaşlamak, sakinleşmek ve farkındalık kazanmak sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda ruhsal ve zihinsel olarak da güçlenmemize, dengede kalmamıza ve esneklik sahibi olmamıza yardımcı olacaktır.

Yavaş ve Nazik Programı ile, yaşamın sunduklarını geri almanın, yavaşlamanın, anın tadını çıkarmanın ve dengelenmenin keyfini çıkartacağız.

 OLGUN BEDENLER ve YOGA

Birçok program, kitap ve video uygulamaları daha çok genç bireyler yöneliktir ve olgun vücutlar için ciddi riskler oluşturabilirler.

Örnek olarak Güneşe Selam serisinde derin öne kapanmalar sırtı beli zorlayabilir ve uzun süre bağdaş kurarak oturmak eklem ağrısına sebep olabilir.

Aslında bu durum sadece olgun bedenler için geçerli değildir. Günümüzde hareketsiz yaşayan birçok birey için de geçerlidir. Bu sebepten bu programı sadece belli yaş grubuyla sınırlı tutmak doğru olmayacaktır.

YOGA İLE GEVŞEMEK

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki orta yaş ve üzeri insanlar, fiziksel olarak gevşemek ve kendileriyle şefkatli ve farkındalıklı bir ilişki geliştirmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Yoga yıllar boyunca koşturmuş, dinlenmemiş hatta kazanmak uğruna zihinsel, ruhsal ve fiziksel olarak bir sürü rahatsızlığı göz ardı etmiş bireyleri, durmaya, sakinleşmeye, gevşemeye davet ediyor.

Başlangıçta birçok insan için vitesi düşürmek bu davete katılmak oldukça zorlayıcı olabilir. Beden ve zihin tüm bu alışkanlıkları, deneyimleri ve alışkın olduğu düzene teslimiyeti bir günde öğrenmedi.

Ama dengeyi bulmaktaki destekleyiciliği, yaşamı Yoga ile yeniden dinlemeyi, keyfini çıkartmayı ve kucaklamayı kolaylaştıracaktır.

Yavaş ve Sağlıklı programını takip ederken yoga duruşları, nefes pratikleri ve meditasyon pratiklerinde fiziksel ve içsel boyutlarını kendinizi dinleyerek, sabır şefkat ve istikrarla ilerleyin.

Program boyunca Carson-Krucoff’un yaş almış bireylere yönelik yaşlılar için spor önerileri temelli Yoga Öğretme prensiplerini her yaşa ve herkese uygun formatta takip ediyor olacağız.

KENDİNE ZARAR VERME- AHİMSA

Ahimsa fiziksel şiddetten çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda kaba davranışlar, kendine haksızlık etmek gibi duygusal şiddetsizlik gibi anlamlarda taşır. Fiziksel bedeninizi bir pozda yetersiz ve çirkin olarak nitelendirmek bile kendinize uyguladığınız bir şiddettir. Kendinizi sevmeyi öğrenmek her şeyin başında yer alır.

KENDİ KENDİNE AYNA OL

Zarar verme ilkesiyle paralel olarak kendinizi başkalarıyla karşılaştırmadan, olduğunuz halinizle sevip kabul ederek pratikte ilerleyin. Rekabetçi tutumdan kaçının.

 DENGEYİ BUL

Patanjali Yoga Sutralarında Yoga pozunu- Asanaları , İstikrarlı ve Rahat olarak tanımlar.

Her pozda elinizden gelenin en iyisini yapın ancak kendinizi zorlamayın. Çaba ve teslimiyet arasındaki dengeyi bulun.

Tüm poz ya da pratik sizi zorlasa da kendinize karşı dürüst ilerleyin.

Yoga siz nereden başlıyorsanız oradan temel alarak yükselmeye başlayacaktır.

HİSSETTİKLERİNE FARKINDALIK GETİR

Biz pozun nasıl olması gerektiğine dair fikir ve zorlamaları bir kenar bırakıp kendi fiziksel bedeninize kulak verin. Hissettiğiniz şeyin fiziksel aktivitenin bir parçası olan bir ağrı mı yoksa olmaması gereken acı hissi mi olduğuna dikkat edin.

 

LÜTFEN YAZININ SONUNDAKİ UZMANLARLA İLETİŞİM KURMA KISMINI DİKKATLE OKUYUN

İÇİNDEKİ BİLGEYE KULAK VER

Yoga felsefesine göre herkes içsel ve derin bir bilgelik taşır. Bu gerçek öğretmeni dinlemek konusunda kendinize zaman tanıyın. En iyi öğretmenin zorlayıcı bir subay değil yol gösterici bir rehber olduğunu unutmayın.

TADINI ÇIKARIN

Pratiklerde doğru ya da yanlışa odaklanmak yerine, olduğunuz yere şükrederek her anın tadını çıkartmaya çalışın. Tüm pratiğe bir çocuk ilgisi ve hevesiyle yaklaşın.

UZMANLARLA İLETİŞİM KURMAK

Yoga birçok fiziksel rahatsızlığın iyileşmesine yardımcı olabilirken, asıl uygulamanın kalbinde semptomların veya rahatsızlığın kendisine değil, onu yaşayan kişiye odaklanmak yer alır. Yoga’nın zihninizi sakinleştirmek ve gerçek benliğinizle bağ kurmak için tasarlandığını unutmayın.

Bedeninize uygun en basit aktivite bile hareketsiz kalmaktan çok çok iyidir. Dolayısıyla herhangi bir sağlık probleminiz yoksa doktorunuza ya da uzmana danışmanız gerekmeyebilir.

Ancak herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuzla konuşmak akıllıca olacaktır.

Bazı doktorlar Yoga hakkında detaylı bilgi sahibi olmayabilirler. Bu nedenle doktorunuza uygulayacağınız pratiği gösterebilir ve değiştirmeniz, kaçınmanız gereken belirli hareketler veya uygulamalar olup olmadığını sorabilirsiniz.

 

 

Şimdi Yavaş ve Nazik Programı’nın tadını çıkarma zamanı. Programa ulaşmak için lütfen resme tıklayın 

 

5 HAFTALIK YAVAŞ ve NAZİK YOGA PROGRAMI

 

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR