Yoga ile Sigara Bırakma dönemi desteklenebilir mi?

Konu Başlıkları

Yapılan bazı araştırmalar Yoga Asana-Nefes ve Meditayon Pratiklerinin ,bağımlılık ve alışkanlıklarla mücadele sürecinde bireyleri desteklediklerini işaret ediyor.

Peki gerçekten Yoga ile Sigara Bırakma dönemi desteklenebilir mi?

Kesinlikle evet!

Zihin madde ve hazdan üstündür!

Sigarayı içmeye ilişkin isteğinizi duygusal sebeplerle ilişkilendirip bağımlılığınızı derinleştirir ya da her anlamda temizlenmeyi seçebilirsiniz.

Yoga’nın 8 basamaklı yoluyla oluşturduğum bu yol harıtasını kaydedip belki bugun sigarayı bırakmaya da niyet edebilirsiniz.

İlk basamak Yama , Etik ve Ahlaki değerlere ilişkin 5 alt  prensip içerir.Sigara içerken kendinize ve çevrenize verdiğiniz zarar,arzularınızı ve enerjinizi olumlu yönlendirebilmek,sigaranın zararları hakkında kendinize karsı durust olmak , baskalarının da sağlık hakkından çalmamak en önemlisi de sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamandan çalmamak üzerine düşünüp farkındalık geliştirerek ve bu ihtiyacın ardında yatan duygusal sebepleri tartarak Sigarayı Bırakma Niyetinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İkinci basamak, Niyama , öz disiplin ile ilgilidir. 6 tane alt prensip içerir.Sigara içme arzusu ile ilişkili olan duyguları değiştirmek  ve sigara içmeden devam edebilecek kararlılığı geliştirmek için gereken istikrar ve  disiplin,aldığınız bu karardan dolayı duydugunuz memnuniyet,ve bu alışkanlığınızın yerine yeni ve olumlularını koyma ,kendini geliştirme isteği ikinci basamak öz disiplinle özdeşleşecektir.

Üçüncü basamak Asanalar-Yoga Pozları , disiplin alışkanlığının ve yeni duruma  konsantre olma yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Yoga pozlarını uygularken kendinize göstereceğiniz şefkat anlayış ve pozu ogrenme surenızdekı sabır ve ıstıkrar ,sıgarayı bırakırken zorlandıgınız zamanlar ıcın yol gosterıcı olacaktır.Nefes kapasitenizi arttırdıgınızda pozlardaki gelişiminiz ayrıca motive edici olacaktır.

Dördüncü basamak, Pranayama , sigarayı bırakmak için kullanabileceğiniz en önemli aşamalardan biridir. Çeşitli tekniklerle derin nefes almayı öğrenmeniz akciğer kapasitenizi arttırmanıza, solunum sorunlarıyla başa çıkmanıza ve zihninizi gevşetmenize yardımcı olacaktır.Pis zehirli dumanlardan kalan boşluğu evrenin yaşam enerjisiyle doldurdugunda yaratacagı hissi bir düşünsenize!

Beşinci basamak , Pratyahara , duyuları geri çekmek.Sigara içmeye duydugunuz özlem sırasında bedensel ve ruhsal olarak tüm duyularınıza odaklanarak bu durumu bir farkındalık pratiği haline dönüştürebilirsiniz.Geliştirdiğiniz bu farkındalıklar istikrarlı pratiklerle arşiv bilincinize yer edecek ve zihin iradenizden bağımsız olarak sizi olumlu olarak destekleyecektır.

Altıncı basamak Dharana , konsantrasyondur. Amacınızdan uzaklaştığınızı hissettiğiniz de ya da sigara içme ihtiyacınızın gerçek bir probleme dönüştüğü zamanlarda ,başardığınızda kazanacaklarıza ,ya da daha saglıklı bır hayata konsantre olmanız rahatlatacaktır.Amacınızı hatırlatması ıcın kendınıze bir Mantra (Anlam yüklü sözcük ya da cümle) ya da Yantra (Anlam yüklü geometrik desenler) secmek te iyi olacaktır.

Yedinci basamak , Dhyana , meditasyondur. Meditasyon pratiği ile zihni ve bedeni sakinleştirir amaca baglılıgınızı derinliğinizi arttırabilirsiniz.

Sekizinci basamak, Samadhi , Aydınlanma evresi. Ve sigarayı bıraktınız!İste tam bu nokta özgurlestıgınız noktadır!

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR