YOGA NEDİR? YOGA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

YOGA NEDİR? YOGA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Konu Başlıkları

Yoga’ya başlayan ya da başlamayı düşünen veya Yoga’yı merak herkesin aklında gelen “ Yoga Nedir ve Nereden Gelmiştir? ” sorusuna temel bir cevap vermeye çalışacağımız bu yazımızda, Yoga Çeşitleri Nelerdir?”, “Yoga Felsefesi Nedir?” ve “Evde Yoga Yapılır mı?” gibi sorularınıza da cevap bulabilirsiniz. 

“YOGA” NE DEMEKTİR?

Hindistan’ın klasik dili olan Sanskrit dilinde, “Bir araya gelmek” ya da “bağlanmak” anlamında olan “yuj” kökeninden gelen yoga sözcüğü “birlik” demektir.Yoga yapmanın temel amacı zihin, beden ve ruhu uyum içine sokarak bir araya getirmektir. Hem amaç hem de felsefesi itibarı ile esneme egzersizi ya da jimnastikten çok daha fazlasıdır.Temelde sağlık, huzur ve mutluluğu en üst düzeye taşımayı hedefleyen bir yaşam sistemi olan yoga uygulaması Asanalar (Duruşlar), Pranayama (Nefes Egzersizleri) ve Meditasyon’un bileşiminden oluşur.

KISA TARİHÇESİ

Yoga ‘nın tarihi, metinlerin sözlü aktarımı ve öğretinin doğasının gizliliğe dayanması nedeniyle hala pek çok belirsizliğe sahiptir. Uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalara rağmen  tam olarak ne zaman başladığı gizemini korumaktadır.

Bazı araştırmacılar 10.000 yaşında bile olabileceğini düşünse de  yaklaşık gelişiminin 5000 yıl öncesine şimdinin Pakistan bölgesinde yaşayan İndus medeniyetine uzanmaktadır.

Yoga’nın tarihi genel olarak 5 kategoriye ayrılabilir:

 1.  Vedik Dönem (MÖ 4500-1500)
 2. Upanishadik Dönem (MÖ 1500-1000)
 3. Epik Dönem (MÖ 1000-100)
 4.  Klasik Dönem (MÖ 100-MS 500)
 5.  Tantrik Dönem (MS 500-1300)

Bu kategoriler aslında sürekli gelişim halinde olan yoga’nın dönemsel olarak çekilmiş görüntüleri gibidir.

YOGA TÜRLERİ

Esasen 3 ana yolu vardır;

1-Karma Yoga – Hizmet Yogası

Karma  kişinin kendi ihtiyaçlarını ve çıkarlarını düşünmeden başkalarının iyiliği için özverili şekilde fiilen görev yapmaktır.

2-Jnana Yoga – Bilgi Yogası

Zeka ve bilgeliğin yolu olan Jnana,  kutsal metinlerin, entelektüel tartışmaların, felsefi tartışmaların incelenmesini ve iç gözlemi içerir.

3-Bhakti Yoga – Adanmışlığın Yogası

Bhakti Yogi kutsal olana ibadet eder, meditasyonlar yapar, adanmış ve kutsal olanı seven bir varlık olmanın yolunu arar.

Bu 3 yolu dengeleyen ve kişisel aydınlanmaya doğru yolculuk anlamına gelen “Raja Yoga” az önce bahsettiğimiz 3 yolun kombinasyonundan oluşur.

Raja Yoga 8 ayrı kol sunar;

     1. YAMA : Etik ve Ahlaki kurallar
   1. NİYAMA: Kişisel Disiplinler
   2. ASANA: Fiziksel Duruş ve Uygulamalar
   3. PRANAYAMA: Yaşam enerjisini kontrol etmek için kullanılan nefes pratikleri
   4. PRATHYARA: Duyuların geriye çekilmesi
   5. DHARANA: Konsantrasyon ve Odaklanma
   6. DHYANA: Meditasyon
   7. SAMADHİ: Aydınlanma

HATHA YOGA NEDİR?

Bu Kollardan Asana ve Pranayama’nın kombinasyonunu HATHA Yoga’yı temsil eder. HA “ Güneş “THA” ay enerjisi anlamına gelir.Bu iki enerjiyi dengelemek hata yoganın temel amacıdır. Günümüzde pratik edilen tüm Yoga Stilleri Hatha yoga’nın çeşitli formlarıdır.

YOGA STİLLERİ

Trimula Krishnamacharya
Trimula Krishnamacharya

Bugün bir çok insanın benimsediği fiziksel yoga uygulamalarının kökeni tek bir yoginin(yoga öğrencisi) mirasıdır. Trimula Krishnamacharya ( Bakınız Wikipedia Trimula Krishnamacharya .) Trimula Krishnamacharya (1888-1989) Myrsore’da geçirdiği yıllarda asanalar / pozları tekrar eden bağlayıcı sekanslarla ( yoga akışları ) birleştirmiş ve özenle bir sistem hazırlamıştır.

Bu sistem K.Pattabhi Jois, Iyengar, Indra Devi ve Desikachar gibi tanınmış öğrenciler tarafından yayılmış ve geliştirilmiştir.

Bilinen en yaygın Yoga stilleri aşağıdaki stilleridir.

 • Iyengar Yoga
 • Ashtanga Yoga
 • Integral Yoga
 • Bikram Yoga
 • Power Yoga
 • Jıvamukti yoga
 • Acro Yoga
 • Prana Flow
 • Kundalini Yoga

BİR YOGA DERSİ NELER İÇERİR?

Dersler stilden stile ve eğitmenden eğitmene göre farklılık gösterse de genel olarak, katılımcılarının odaklanmasını sağlayacak kısa bir sessizlik süreciyle başlar. Bu hazırlıktan sonra vücudu esnetecek, güçlendirecek ve ısıtacak bir dizi Asana (yoga pozu) pozu sıralanır. En son soğumayı ve gevşemeyi destekleyen Asana dizimi ve Savasana ile biter.

EVDE YOGA YAPILIR MI?

Evde yoga yapmak, yogayı günlük yaşamınıza sokmanın ve onu farklı bir şekilde deneyimlemenin harika bir yoludur. Günlük sıkışmış trafik, yetişme stresi, çocuğu bir yere bırakma telaşı olmadan düzenli pratik yapabilir ve yogayı hayatınıza bütçenizi de zorlamadan dahil edebilirsiniz.

Her gün pratik yapmak için kendinize zaman belirleyin!

Minimum 10 dakika olacak şekilde kendi yaşam tarzınıza en uygun ve sürdürülebilir olacak bir zaman dilimi belirleyin. Bu kimi zaman sabahın erken saatleri olurken kimi zaman çocuklar uyuduktan sonraki bir 30 dakika olabilir. Her gün stüdyo dersleri gibi 1 saat , 1 saat 15 dakikalık pratikler yapmak gibi hedefler yerine gerçekçi olun ve bunun size özel zaman dilimi olacağını unutmayın! Uygun süreleri ve zamanı bulmak biraz gözlem istese de sonucu istikrarlı “evde yoga” pratikler olacaktır.

Günlük zaman çizelgenize sadık kalın!

Her gün planladığınız süre ve zamanda yoga yapmaya özen gösterin. Bu süre içinde sadece Savasana’ya uzansanız bile mattan ayrılmayın.

YOGA DİN MİDİR?

Yoga ortaya çıktığı kültür nedeniyle çoğu zaman Hindistan’ın üç büyük dini ve kültürel geleceği Hinduizm, Budizm ve Jainizm ile ilişkilendirilmiştir.Yoga ile ilgili bir çok araştırma ve kitabın sahibi Georg Feuerstein Yoga’nın bir din olmadığını Yoga Ansiklopedisi kitabının en başında belirtir.Yoga hiçbir tanrı ya da kurtarıcıyı önermez; dini inançtaki gibi dogmatik değil deneyimleyerek onaylama yoluyla ilerler.Yoga, bir bilim, bir felsefe, bir manevi ve fiziksel bir uygulama olarak düşünülebilir. Bu bir bilimdir çünkü yolları takip edilirse genel etkileri tahmin edilebilir.

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR