Yoga Nidra Nedir? Nasıl Uygulanır 101

yoga nidra, , irest meditasyonu

Konu Başlıkları

İlk defa Yoga Nidra pratiğini duyduğumda “Yoga Nidra Nedir? sorusuna verilen “Uyku Yogası” cevabını hatırlıyorum.

Beklentim rahatça uyumaktı.Birlikte pratiğe katıldığımız tüm yogilerin pratik sonrası sohbetlerinden bana kalan sadece derin bir dinlenmişlik ve gevşeme haliydi.

Hatta öyleki “Bu pratiği çok sevdim yatarak Yoga yapıyorum diyen arkadaşımla da  aynı fikirdeydim:)”

Yoga Nidra pratiğim derinleşmeye başladıkça gerçek bir bütünlük huzuruyla birlikte büyük bir çözülmenin verdiği huzuru da deneyimlemeye başladım.

İşte o zaman gerçekten Yoga Nidra Nedir? anlamaya başladım!

Yoga Nidra Nedir?

Yoga Nidra, bütünsel iyileşmeyi destekleyen, kendinize, başkalarına ve çevrenizdeki dünyaya bağlı hissetmenize yardımcı olan bir meditasyon uygulamasıdır.

Terim olarak iki Sanskrit kelimeden oluşur.

Yoga : Kendinizle ve tüm yaşamla olan bağlantınızı deneyimlediğiniz yol, yöntem, araçtır..

Nidra : Duygular, hisler, düşünceler ve imgeleri içeren uyanma, uyuma ve rüya görme gibi değişen bilinç durumlarıdır.

yoga nidra nedir
yoga nidra nedir, irest meditasyonu

 

Yoga Nidra Nedir? bir uyku hali midir?

Yoga Nidra Nedir e cevap olarak  Yoga Uykusu, Yogi’nin uykusu da denir.

Uykusuzluk problemi için çok başarılı uygulamaları vardır.

Ancak Yoga Nidra bir uyku hali değildir.

Yoga Nidra Uyku ve Uyanmanın’da ötesindedir!

Yoga Nidra Meditasyonunun modern ve günlük yaşam için tasarlanmış hali iRest Meditasyonu’nun yaratıcısı Richard Miller bu durumu çok güzel belirtmiştir;

Yoga Nidra Nedir?

Yoga Nidra bir paradoksu temsil eder. Yogi’nin uykusu “uyumak” ve “uyanıklık” sözcükleri üzerinde bir oyundur.Yoga Nidra “Yogi’nin Uykusu” anlamına gelir çünkü normal bir kişinin tüm bilinç durumlarında – uyanma, rüya görme ve derin uyku – gerçek doğasına uyuduğunu ima ederken, yogi tüm hallerde, hatta uykuda bile gerçek doğasını bilen ve uyanık olan kişidir.”

Nasıl uyurken rüyalarımızın gerçek olduğunu düşünüyorsak, uyanık olduğumuz zamanlarda çevremizde ve içimizde olup bitenlerin gerçek olduğuna inanırız.

Tüm bu, uyanık durumdaki düşünceler ve nesneler tıpkı rüyalarımız gibi aynı zamanda zihnin uydurmaları ve yansımaları olabilir mi?

Yoga Nidra Bize Neler Sunar?

Yoga Nidra bize bu gerçeği araştırmak ve keşfetmek için bir süreç sunar.

Yoga bize gerçek doğamız ve benliğimize genişlemek için alan yaratır.

İçimizde ve çevremizde olan biten her şeyin değişken ve hiçbir şeyin kalıcı olmadığını deneyimletir.

Böylece içsel ve dışsal olaylardan sarsılmayan, sadece meditasyon pratiklerinde değil hayatın içinde ve ilişkilerimizde de iç huzuru pratik ettiğimiz ilk elden bir bilgiye sahip olmuş oluruz.

Yoga Nidra’nın Tarihçesi

Yoga Nidra’nın kökleri Tantra Yoga’da , Taittiriya Upanishad’da bulunsa da 1960’larda Bihar Yoga Okulu’ndan Swami Satyananda Saraswati tarafından Batı’da ana akım bir izleyici kitlesi için geliştirildi.

Bugün, yoga nidra terimi tipik olarak Swami Satyananda tarafından geliştirilen bu bilinçli gevşeme ve meditasyon tekniğinden ilham alır.Bu tekniğin en tanımlayıcı özelliği, fiziksel beden gibi en kaba olandan gittikçe daha ince olana kadar farklı bilinç katmanlarına dikkati taşımaktır.

Yoga Nidra Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yoga Nidra uygulaması çok basittir: sadece sırt üstü yatarsınız veya isterseniz oturursunuz hatta hareket halinde uygulamalar da mümkündür ardından meditasyonu yöneten kişinin sesini, yönlendirmelerini dinlersiniz. 

Yoga Nidra Öğretmeni’nin sesli yönlendirmeleri sizi meşgul eden dış yaşamınızdan iç duyularınıza ve rahat, bilinçaltı bir zihin durumuna yönlendirir.

Öncelikle Sankalpa olarak bilinen Niyet- Kalpten Gelen Arzu’nuzu belirlemeye davet edilirsiniz.Bu bir kişisel yemin, derin bir arzu ve doğanızın yaradılışınızın arzusu olabilir.

Sonrasında dikkati fiziksel bedeninizdeki farklı noktalara çevirmeniz için yönlendirilirsiniz.. Ardından, daha ince bedenlere doğru yönlendirmeler devam eder.

 

Beden kılıfları kosha nedir?

Kendimizi sadece fiziksel bedenimiz olarak düşünme eğilimindeyiz, çünkü aynaya baktığımızda gördüğümüz şey budur, ancak yoga nidra’nın dayandığı yoga öğretileri bize aslında beş farkındalık bedeninden oluştuğumuzu söyler. 

Bu bedenlere- beden kılıfı – sanskrit dilinde kosha denir.

Fiziksel, zihinsel ve enerji seviyesinden olan bitenler değişkendir.Bu değişkenlere karşı direniş, ya da bağımlılık geliştirmek kişiyi altta yatan gerçek doğasından kopartır ve kronik stres, ağrı, çatışma, kaygı, depresyon, uykusuzluk ve huzur eksikliğini besleyen itici güçü haline gelir.

Yoga Nidra nedir, bu değişen fenomenlerin her biri ile ilişkili gizli tiksinti ve takıntılarınızı bulmanızı ve bırakmanızı sağlayan bir süreçtir.

Geleneksel olarak tanımlanan bu 5 beden kılıfı, ruh olarakta bilinen kişinin gerçek doğası – benliği etrafında katmanlanmıştır.

Fiziksel beden vücudumuzdan oluşurken, diğer dört beden giderek daha ince enerji katmanlarından oluşur. Bu bedenlerden(kosha) biri veya birkaçı dengede değilse, hastalık veya uyumsuzluk ortaya çıkabilir.

 

RENKLERLE BENDEN BANA

8 HAFTALIK ONLINE DÖNÜŞÜM PROGAMI​

Çağla Yılmaz Bayar ile

Matın üzerinde ve matın dışındaki hayatınız da da hissedeceğiniz,  Yoga ile Dönüşüm Programı

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR