balasana çocuk durusu

YOGA POZLARI – ASANALAR 101

Konu Başlıkları

Konuk Yazarlarımızdan Duygu Nur Soyata bizler için Yoga Pozları, Asanaları ve özelliklerini yazdı.

Keyifle okumanız dileğiyle.

 

Yoga akışları içerisinde asanaların yani pozların vücudumuzda nerelere etki ettiğini merak ettiniz mi? Bunun yanında en az bir kere acaba poza doğru girebildim mi, şu an doğru duruyor muyum diye de aklınızdan geçirmişsinizdir.

 

Bu yazımızda Asanaların isimleri, faydaları ve nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler sizi bekliyor, hadi başlayalım 🙂

YOGA POZLARI ve ÖZELLİKLERİ

YOGA POZLARI: ÇOCUK POZU – BALASANA

balasana çocuk durusu
yoga pozları

Dinlenme pozu diyebileceğimiz Balasana için matınıza diz çökerek başlayın ve kalçalarınız topuklarınıza gelecek şekilde oturun bu esnada dizlerinizin kalça mesafesinde açık olmasına dikkat edin.

Daha sonra üst bedeninizi öne doğru uzatarak iki dizinizin arasına yerleştirin ve kollarınızı bedeninizin yanından ileriye doğru uzatın. Kalçaların topuklardan yükselmemesine dikkat etmelisiniz eğer ilk zamanlarda kalça yükselme eğiliminde ise topuklar ve kalça arasına bir battaniye yerleştirebilirsiniz.

 

Kalça, uyluk ve ayak bileklerini esnetir

Sakinleştirip stres ve yorgunluğu azaltır

Sırt ve boyun ağrılarını hafifletir

 

Balasanada istediğiniz kadar kalarak 3.göz çakranızı besleyebilirsiniz.

 

 

KOBRA POZU – BHUSANGASANA – COBRA POSE

Yüzüstü uzanın bu uzanmada bacaklarınız birbirine değmeden ama yakın kalarak ayak taraklarınız ve üst bacaklarınız ile zemine köklenin, elleriniz parmaklar ileriyi gösterecek şekilde omuzların altında ve dirsekler bedeninize yakın olmalı yanlara açılmamalı. Nefesinizle birlikte bedeninizin köklendiğiniz yerlerinden destek alarak önce kalbinizi sonra başınızı belinizin rahat hissettiği bir noktaya kadar kaldırın. Nefes verirken

kendinizi yavaşça mata bırakın ve ikinci tekrar için yeniden nefes alarak yükselin. Üçüncü tekrarda pozun içerisinde 5 – 10 nefes kalabilirsiniz.

 

Sırt ve bacakları güçlendirir

Göğsü ve omuzları açarak ön bedeni esnetir.

Omurgaya enerji vererek esnetir.

AŞAĞI BAKAN KÖPEK YOGA POZU – ADHO MUKHA SVANASANA – DOWNWARD-FACING DOG

Aşağı bakan köpek pozuna yerleşmek için önce masa pozuna gelin kalçanın dizlerin üzerinde omuzların ise el bileklerinizin üzerinde olduğundan emin olun ayaklarınız topuklar yukarıda olacak şekilde parmaklar ile mata kenetlensin elleriniz de tamamen mata köklenmiş olsun ve nefes alırken kalçayı yukarı doğru göğsünüzü ise bacaklarınıza doğru bastırın ilk seferde bacaklarınız düzleşmeyebilir ama nefes verirken topuklarınızı mata yaklaştırmayı ve dizlerinizi düzleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu pozda üst beden ve alt beden ters V şeklinde olmalı, omuzları kulaklara doğru çekmemeye boynunuzu sıkıştırmamaya dikkat edin. Bakışlarınız ayaklarınızın arasına doğru olsun ve nefes alıp vermeyi unutmayın. Pozdan çıkarken dizlerinizi mata bırakıp çocuk pozuna geçerek dinlenebilirsiniz.

 

Tüm vücuda enerji verir

Kollar, omuzlar ve bacaklar güçlenir

Kalp baş seviyesinden daha yukarıda olduğu için ters duruşların tüm faydasınıda içerir.

Ayrıca baş ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluktan kurtulmaya da yardımcı olur.

 

AĞAÇ POZU – VRKSASANA – TREE POSE

Ağaç pozu için iki ayağınızla zemine köklenin, denge kurmayı kolaylaştırmak için gözlerinizi bir noktaya sabitleyin. Sol ayağınızla iyice köklendikten sonra sağ dizinizi kırarak sağ ayak tabanınızı sol dizinizin yukarısına iç bacağınıza yerleştirin. Yeni başlayanlar ayak bileğine ya da dizin alt tarafınada yerleşebilir aynı etkiyi hissedeceksiniz. Dikkat edilmesi gereken sağ dizinizin karşıyı değil yanı işaret etmesidir. Ellerinizi anjali mudra ile kalbin önünde birleştirebilir veya kollarınızı başın yanından uzatarak yukarıda anjali mudrayı tutabilirsiniz. Sol ayağınızdan sol kalçanızdan ve kök çakranızdan destek alarak dengenizi sağlayabilirsiniz. Bu poz kök çakrayı destekler. Pozdan çıkmak için nefes vererek kollarınızı indirin ve iki ayak yan yana gelsin bir nefes durun ve sağ ayakla köklenerek tekrarlamayı unutmayın. Pozun içerisinde 30 sn ile 1 dk arasında kalabilirsiniz.

 

Dengeyi geliştirir

Ayak bileklerini, bacakları ve omurgayı güçlendirir

Konsantrasyonu iyileştirir

 

 

LOTUS POZU – PADMASANA – LOTUS POSE

Lotus pozu için rahat bağdaş oturuşuna gelin, omurganın dik olmasına özen göstererek sağ ayağınızı ayak tarağı sol iç bacağınıza gelecek şekilde yerleştirin. Bu şekilde kalmak yarım lotus pozudur. Tam lotusa geçmek için sol ayağınızı ayak tarağıyla sağ iç bacağınıza yerleştirin. Tam lotusa geçmek sizi zorluyorsa yarım lotustayken elleriniz ve üst bedeninizle öne doğru uzanarak kalçayı ısıtıp esneterek tekrar deneyebilirsiniz. Lotus tepe çakrayı besler ve derin meditasyon pozu olarak bilinir.

 

Dizleri, ayak bileklerini, kalçayı esnetir.

Üst bedeni güçlendirir

Omurga ve pelviste dolaşımı arttırarak regl sorunlarını hafifletir.

 

 

SFENKS POZU – SALAMBA BHUJANGASANA – SPHINX POSE

Sfenks pozu için kobra pozundaki gibi zemine uzanın, dirsekleriniz omuzlarınızın altında kalacak şekilde yükselin, elleriniz zemine köklenmiş

 

ve karşıyı işaret ediyor olmalı. Bakışlarınız ellerinizin arasından ileriye doğru uzansın. Nefeslerinizi belinize ve karnınıza gönderin Pozdan çıkmak için dirseklerinizi yana doğru açarak alçalın ve alnınızı ellerinizin üzerine bırakın. Bu poz boğaz çakrayı destekler.

 

Vücudun ön kısmını esnetir

Sakinleştirir

 

ERIYEN KALP POZU – ANAHATASANA – HEART MELTING POSE

anahatasana

Eriyen kalp için masa pozunda dizleri kalça genişliğinden biraz daha fazla açın kalçalar dizlerin üzerinde kalmaya devam ederken nefesinizle birlikte kolları ileri doğru uzatın ve göğsü mata yaklaştırın çenenizi veya alnınızı mata yerleştirebilirsiniz. Bu poz kalp çakrayı destekler.

 

Omurganın yuvarlanmasını engeller

Omuz hareketliliğini arttırır

Akciğer ve kalp meridyenlerini uyarır

 

TEKNE POZU – PARIPURNA NAVASANA – BOAT POSE

navasana

Oturur bir halde ayak tabanlarınızı zemine kökleyin, omuzlarınız geriye doğru ve omurganız dik olmalı. dizlerinizi üst bacaklarınız zemine 45 derece olacak şekilde kendinize doğru çekin.daha sonra ellerinizle dizlerinizin arkasından destek alarak üst bedeninizi geriye doğru 45 derece açıyla tutun. Geriye yuvarlanmamak için sırt kaslarınız ile alt karnınızdan destek almalısınız. Dengenizi bulduğunuzda ellerinizi çözün yere paralel ve avuç içleri bedeninize doğru olacak şekilde uzatın. Pozun içinde 4-5 nefes kalabilirsiniz. Tekne pozu solar pleksus çakrayı destekler.

 

Omurgayı güçlendirir

Sindirimi İyileştirir

 

 KELEBEK POZU – BADDHA KONASANA – BUTTERFLY POSE

kelebek pozu

Kelebek pozu için rahat oturuşta dizlerinizi göğsünüze çekin ve dizleri iki yana açıp ayak tabanlarını birbirine değecek şekilde zemine yerleştirin. Ayaklarınızın dış kenarları matta ve topuklarınız olabildiğince perineye yakın olmalı. Kelebek pozunda dizleriniz rahat etmiyorsa altlarına birer minder yerleştirerek başlayabilirsiniz. Ellerinizi dizlerinize yerleştirebilir veya ayak bileklerinizi tutabilirsiniz. Bu poz sakral çakrayı destekler, ayaklarınıza minik minik masajlar yaparak bu desteği arttırabilirsiniz.

 

Üst bacakları esnetir

Karnı güçlendirir

Sindirim sistemini uyandırır.

 

ÖLÜ POZU – SAVASANA –  CORPSE POSE

savasana
yoga pozları

Tüm bedeniniz ile matınıza uzanın bacaklarınız düz ve bir birinden hafif ayrık kalsın kollarınız bedenin iki yanında avuçlar gökyüzüne bakacak şekilde gevşesin gözlerinizi kapatın ve savasananın tüm pratiğinizin faydalarını bir araya getirmesinin keyfini çıkarın. Bedeniniz matınıza erisin ve gevşesin. İstediğiniz kadar burada kalabilirsiniz, pozdan çıkmak istediğinizde parmaklarınızı yavaşça kıpırdatın gözleriniz kapalı kalmaya devam ederken dizlerinizi kendinize doğru çekin ve sağ tarafa doğru kıvrılın burada kendinizi rahat hissettiğiniz anda yavaşça kalkarak rahat bir oturuşa gelin ve gözlerinizi kırparak açın.

Savasanadaki huzur ve dinginlik günün geri kalanında sizinle olsun.

 

Namaste

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR