giriş 3

YOGA PRATİKLERİ ASANA (DURUŞ) PRATİKLERİ NASIL OLMALI?

Konu Başlıkları

 

Yoga pratikleri, Asanaları uygularken yönlendirmeleri dikkate alıp ,uygulamak son derece önemlidir.

Yönlendirmeler anatomik olarak hizalanmamıza yardımcı olur.Fakat pratiklerimiz sadece bedeni hizalandırmaya odaklanıp poza benzemeye çalışmaktan ibaret kalırsa bu yoga pratiği değil taklit olur.

YOGA PRATİKLERİ- ASANA PRATİKLERİ NASIL OLMALI?

Nancy Gerstein, Motivasyonel Yoga kitabında;

Gerçek Yoga felsefesi sizden uygulamanıza getirdiğiniz rekabetçi zihin setlerini bırakmanızı ister. Hepimiz kendimizle bile oldukça rekabetçi olabiliriz. Bu düşünceleri, yoganın sadece bir antrenman olmadığını, bedeni ve zihni daha güçlü, daha esnek ve genel olarak daha sağlıklı yapan manevi bir uygulama olduğunu hatırlamak için düşünün. Amaç zihni sakinleştirmek, kalbi açmak ve manevi evrimi teşvik etmektir. Yoga uygulamak bir süreçtir. Mükemmel pozlar elde etmekle ilgili değil. Vücudunuza duyarlı olmak ve iç sesinizi duyacak kadar sessiz olmakla ilgilidir. Yani, kendi yolunuzdan çekilin ve uygulamanın kılavuzunuz olmasına izin verin, yoga pratiğinde kendi bedenimizin sınırlarının şefkatle farkında olup sabır ve istikrarla bedenen, ruhen ve zihnen bir olmayı, pozda kendimizi keşfetmeyi araştırmalıyız!

Nancy Gerstein, Motivasyonel Yoga

diyor. Bizde buradan hareketle Chanda Yoga’nın mottosu ve sloganı olan “SABIR, ŞEFKAT ve İSTİKRARLA” diyoruz!

YOGA PRATİKLERİ SIRASINDA

Omurga; kas ,bağ dokulardan bağımsız tek başına kalsa bile adeta hizalanmak için kodlanmıştır. Bu nedenle pratiklerde omurgayı doğru hizalandırdığımızda kas grupları, bağ dokuların, eklemlerin vb. gereksiz efor sarf etmelerinin de önüne geçmiş oluruz. Omurgayı doğru hızlandırmayı araştırdığımız pratiklerde hissettiğimiz şeyin asla “acı “olmaması gerekmektedir.

Asana pratiklerinin amacımız degil kişisel yolculuğumuzda aracımız olduğunu kendimize hatırlatarak pratiklerde içe bakışımıza odaklanmak farkındalığımızı arttıracaktır.

Bir pozda bedeninizi dinlemek ,sınırlarını fark etmek ve gelişimi bu bakış açısıyla takip etmek yoga asanalarının temel amacı olan zihin ve ruhsal şifalanmayı da pratiğe dahil ederek fiziksel aktiviteden bütünsel bir iyileşmeye doğru yol almamızı sağlar.

RENKLERLE BENDEN BANA

Merhaba!Ben Çağla!
Bu programda belkide hayatın en önemli sorularını ele alıyor olacağız!
“Ben Kimim” ve “Yaşamdaki amacım” ne?

Bu sorular bize öyle kolayca cevaplanamayacakmış ve belki de ağır geliyor ki çoğu zaman sorduktan hemen sonra bile göz ardı etmeyi seçiyoruz.

Kendimizi günlük yaşamın koşturmaları, bitmek bilmeyen yapılacaklar listeleri ve günün stresleri ile meşgul ediyor, dikkatimizi dağıtıyoruz.

Neden Buradayız?

Her birimizin “Ben Kimim?” Sorusuna verecek bir cevabı ve bu yaşamda olma amacı var.

Yaşam tam da bunun ne olduğunu cevaplamakla ilgili!

CHANDA YOGA BLOG'DA DİĞER YAZILAR